Gaziantep, Anadolu’nun ve Dünyanın en eski yerleşim yeridir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri , antik kentleri , mozaikleri ,yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla metropol bir kenttir.Hanları ,hamamları ,  çarşıları , yemekleri ile her dönemde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur.

Günübirlik gezmek zorunda kaldığımız Gaziantep’in belki her yerini gezemedik ama önemli yerlerini görmeye çalıştık. Mayıs ayı olmasına rağmen hava gayet yaz gibi sıcaktı. Sabah güzel bir köy kahvaltısı sonrasında önce Gaziantep Kalesi‘ni gezdik. Şehir merkezinde yer alan kalenin içi gezilebiliyor.

Resim 035

Kahramanlık Panaroması Müzesi Kale’nin içine yapılmış.Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’i anlatan bir müze.

Resim 048

 

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi: Bey Mahallesi’nde yer alan eski bir Antep Evi’dir.Eski zamanlardaki Antep Halkı’nın yaşantısını anlatan bir müzedir. Ön cephedeki işlemeli kapıdan Hayat adı verilen orta bahçeye, küçük kapıdan selamlık denilen bölüme geçilmektedir.

Resim 062Resim 059

 

Resim 054

 

 

 

Bey Mahallesi eski Gaziantep evlerinin görülebileceği sokaklardır.

Resim 049Resim 050

 

Resim 051

 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi: Müzenin yanında Zeugma Mozaik Müzesi yer almakta.Burada Zeugma kurtarma kazılarında bulunan mozaik,heykel ve freskler sergilenmektedir.Dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiği burada bulunmaktadır.

Resim 069Resim 064

 

Resim 068

 

Bakırcılar Çarşısı: Çarşıda bakır eşyaların satıldığı bir çok dükkan yer almakta. Çarşıda canlı imalat yapanları seyretmek tık tık seslerini işitmek çok eğlenceli. Bizde 3 adet bakır sahan alıyoruz.

Ve günün sonunda meşhur Antep kebapçısı İmam Çağdaş‘ta kebaplarımızı ve baklavalarımızı yiyoruz ve havaalanına doğru yola çıkıyoruz.

Resim 073Resim 074