İlk kez , çocukla çıktığımız yurt dışı gezimizin ilk durağı Roma şehriydi.Umduğumdan da güzel ve eğlenceli geçti.Gezi öncesi o kadar çok araştırma yapmıştım ki her yeri elimle koymuş gibi buldum.

Uçağımız Fiumicino Havaalanı’na iniş yaptı.İner inmez Roma Pass denen turistler için yapılmış , müze girişlerinde ve ulaşımda kullanılan bir kart satın aldık.Kendi imkanlarıyla gezenler için çok karlı bir kart olduğunu söyleyebilirim.

Otelimize yerleştikten sonra kendimizi Roma sokaklarının akışına bıraktık. Başlangıç yerimiz , İ.S 72-80 yılları arasında köleler ve mahkumlar tarafından inşa edilmiş, dört kademeli elips biçimli bir amfitiyatro  olan Colosseum oldu.Girişinde uzayan kuyruğu görünce gezmekten vazgeçebilirsiniz ama Roma Pass kartı burada devreye girip ilk güzelliğini yaptı ve bizi birçok kişinin önüne geçirdi!Etkileyici bir yapı olan Colosseum ‘un dışında bekleyen gladyatörlerle de resmimizi çektirdikten sonra Constantino Zafer Takı‘nın etrafında dolaştık.

DSCN2098Görsel

Hava çok sıcak olduğu için maalesef Roma Forumu’nu gezemedik. Vittorio Emanuele Anıtı’na doğru yürürken uzaktan bakmakla yetindik. Roma şehri büyük bir alana yayılmış olsa da görülmesi gereken önemli yerler küçük bir bölgede toplandığı için şehri yürüyerek keşfetmek gerekiyor. Kentin her yerinden görülen ve Roma’nın güzel manzaralarından birinin izlendiği Vittorio Emanuele Anıtı‘na çıkıp Roma Forumu’na bir de tepeden bakıyoruz.

Ertesi gün metroyla Piazza del  Popolo ‘ya  yani Halk Meydanı ‘na gittik. Yuvarlak formlu bir meydanda,  Santa Maria Del Popolo Kilise’si , İ.Ö 13.yy dan kalma bir dikilitaş , aslan heykelleri ve Neptün Çeşmesi  vardır.Meydan görülmeye değer bir meydan.

 

Meydandan Via Del Corso caddesi boyunca yürüyüp İspanyol Merdivenlerinin olduğu Piazza Di Spagna ‘ ya geliyoruz.Corso caddesi ve çevresi modanın merkezi olan caddeler ve burada bir çok ünlü mağaza bulunmakta.Fakat fiyatlar hiç de ucuz değil.

 GörselDSCN2191

Vee tabi ki İspanyol Merdivenleri. Çok kalabalık bir yer.Merdivenlere 3 gün içinde her gün ve her gece uğradık ve doya doya tadını çıkardık.Merdivenlerde oynamak çocuklar için de cazip oluyor.

DSCN2195DSCN2219

Trevi çeşmesinin çevresi çok kalabalıktı.Çeşmeye paralarımızı atıp dileklerimizi diledikten sonra klasik mimarinin bir örneği olan 43 m çapında bir kubbeye sahip olan Hıristiyan Kilisesi Pantheon’un olduğu meydana geldik.

 Roma’nın ünlü meydanlarından bir de Navona Meydanı’dır.Meydanın tarihi bir havası var , çünkü Bernini ‘nin ünlü bir eseri var meydanın ortasında.La Fontana Dei Fiumi. Ayrıca cıvıl cıvıl bir ortamı olan bir meydan. Meydanda bol miktarda sokak sanatçıları,ressamlar ,pandomim gösterileri yapanlar,güzel kafeler,müzik ve bol sayıda turist var.Biz çok beğendik.

VATİKAN

Roma’ya kadar gelmişken Vatikan’ ı da görelim dedik. Vatikan ,Roma’dan geçen Tevere Nehri’nin kuzeybatısında  Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bir  devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın yüzölçümü  olarak en küçük ülkesidir.Papa hem  devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.Gittiğimizde Papa’nın töreni vardı ve kendisini görme şansımız oldu.

DSCN2287027

Ne yedik? Yemek konusunda sıkıntı çekmedik.Çünkü pizza ve makarna çeşitleri durumu kurtardı.Ayrıca dondurma çocuklar tarafından da sevildiği için yürüme rüşveti olarak kendilerine bol bol sunuldu.

Nerede kaldık? Termini İstasyonu’na yakın Hotel Kennedy’ de. Uygun fiyatlı bir otel ama tuvaletinin oda dışında olması bize sürpriz oldu.Kahvaltısının 2-3 çeşit olması da çocuk açısından biraz sıkıntı yarattı.

Ne aldık? Bol bol magnet aldık.Anahtarlık koleksiyonu başlattık. Çocuklar için pinokyo mağazaları var. Pinokyo’nun tahtadan yapılmış her türlü eşyalarını Pantheon yakınlarındaki Bortolucci mağazasından bulabilirsiniz.

DSCN2322DSCN2251DSCN2214