Adriyatik Denizi’nin kuzeybatısında bulunan Venedik ,deniz seviyesinden 1 m yüksekte bulunmakta ve çam kazıkla desteklenen 118 ada üzerinde durmaktadır.600’den fazla köprüsü,160’dan fazla kanalla adeta bir labirent gibi.Trafik gürültüsünden uzakta bir şehir. Venedik’i  gezebilmek için labirent gibi sokaklarında yürümek , bir çok köprüyü geçmek gerekiyor.Bu nedenle trenden indikten sonra ve dönüşte havaalanına trenle gideceğimiz için,bavullarla zorluk çekmemek adına, oteli Santa Lucia Tren İstasyonu yakınında seçtik. Hotel Spagna, gayet güzel ,temiz bir otel.

Venedik için söylenecek çok söz yok.Gelinir ve yaşanır.

DSCN2396DSCN2457

Venedik ‘te çok süslü ve konforlu gondollar var.Büyük Kanal ‘da gezmek için de vaporetto denilen deniz otobüsleri mevcut. Her ikisi de çok eğlenceli.Fakat gondolların 4 kişi 100 euro gibi bir fiyatı var.

Tüm Venedik’i sokak sokak gezmeye çalıştık.Labirent gibi sokaklarda dolaşmak , daracık sokaklarda kaybolduğunu sanmak,ben bu sokağa sığarmıyım düşüncesiyle bakmak çok eğlenceliydi.

Rialto Köprüsü ve Rialto çevresini gezdik.

DSCN2419

DSCN2420

Venedik’in en önemli meydanı olan San Marco Meydanı ,tur gruplarıyla dolup taşan , kilise ve çevresindeki yapılara girmek için uzun kuyruklarda bekleyen insanlar , atılan yemlere doğru uçan güvercinlerle dolu bir meydan.

Basilica di San Marco (Aziz Marcos Bazilikası): Venedik kiliselerinde özellikle de bu kilisede kısa şort ve elbise ve sırt çantasıyla girmeye izin vermiyorlar.İkiye bölünüp ayrı ayrı kiliseyi geziyoruz.

DSCN2440DSCN2443

DSCN2445DSCN2451

1603 ‘te , sorguya giden mahkumlarla sorgudan dönen mahkumların karşılaşmaması için iki paralel geçit olarak inşa edilmiş olan Ahlar Köprüsü tadilat sebebiyle kapalıydı.

DSCN2444

MURANO ADASI

Cam üfleme sanatıyla ünlü olan Murano Adası’na vapporettoya binip ulaştık.Açık ocakların yangın tehlikesi oluşturması nedeniyle bütün fabrikalar 1292 yılında buraya taşınmış.Biz de bir fabrikada at şeklindeki cam objenin yapılmasını seyrettik.Adada cam satan bir çok dükkan bulunmakta.

DSCN2499DSCN2490

Alışveriş: Çocuklar için Disney ve Ferrari mağazalarından alışveriş yapılabilir.Çevrede maske,magnet gibi hediyelik eşyalar satan bir çok mağaza bulunmakta.

IMG00716-20100704-1214DSCN2433