Disneyland yani Euro Disney , Paris’in Marne-la-Vallee bölgesinde yer alır ve Paris şehir merkezine 32 km uzaklıktadır. Euro Disney iki park,yedi otel ,eğlence ve yemek alanlarından oluşmaktadır. İki parktan biri Walt Disney Studios diğeri ise  Disneyland Park’tır. Burası genelde çocuklara hitap eder ama büyüklerinde keyifle vakit geçireceği bir mekandır.

Disneypark kısmı Adventureland, Fantasyland, Frontierland, Discoveryland gibi bölümlere ayrılmıştır. Giriş bölümü Main Street bölümüyle başlar , temalarla ilgili hediyelik dükkanlarla devam edip parkın orta noktasına kadar uzanır.

Frontierland bölümünde , daha çok vahşi batı kültürü vurgulanmaktadır.

Adventureland bölümünde İndiana Jones , Karayip Korsanları Robinson Evi gibi bölümler mevcut.

DSCN2823 DSCN2824

Fantasyland , daha çok küçük çocuklara göre . İçinde Pinokyo,Peter Pan,Pamuk Prenses , atlı karınca karakterlerinin bölümleri yer almakta.

DSCN2811DSCN2848

Discoveryland , uzay gemisiyle seyahat, Buzz IşıkYılı , 1950 li arabaları sürme bölümü, keşif ,video oyunları vb eğlencelerden oluşmakta.

DSCN2780DSCN2789

Parkın tüm bölümlerinde boy sınırlaması var. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu uzun kuyruklar. Tatil günleri , yaz döneminde daha kalabalık olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Parkta sürekli bir koşturmaca yaşandığı için mutlaka rahat kıyafetler ve ayakkabılar seçilmeli.

Zaman zaman parkta Disney karakterlerinin geçit törenleri düzenleniyor. Bunlarla resim çektirmek çok eğlenceli oluyor.

Walt Disney Studios Park , film ve animasyonları içeren dört bölümden oluşuyor. Toon Studio , Backlot, Front Lot , Productıon Courtyard .Burada da roller coaster da boy sınırı var.

Disneyland çocukların hayatlarında yaşayacakları ve unutamayacakları deneyimler sunuyor.Her iki parkı bir güne sığdırmak zor olduğu için ya buradaki otellerde konaklayıp her iki parkı da ziyaret edebilirsiniz ya da bizim gibi parklardan birini tercih edip diğerini başka bir Paris gezisine bırakabilirsiniz.

DSCN2862

DSCN2742

www.disneylandparis.com