Eskişehir , Porsuk Çayı’yla , Venedik’i anımsatan gondollarıyla , Prag ‘ı anımsatan köprüleriyle , Paris’in bateaux mouche’ları gibi gezinti tekneleriyle, şehrin girişinde gelenleri karşılayan üniversitesiyle,saymakla bitirilemeyecek birbirinden güzel parkları bahçeleriyle muhteşem bir şehirdir. Porsuk Çayı boyunca bir çok cafe , restoran , alışveriş mekanları sıralanmıştır. Şehrin içinden tramvay geçmekte ve taşıt trafiğine kapalı bir çok yaya yoluyla şehirde rahatça dolaşılmaktadır. Kalabalık ve gençlerin çok olduğu bir şehir olduğu için her yer de bir canlılık var. DSC01634DSCN3048

 

Eskişehir ‘de nereleri gezdik?

Odunpazarı Evleri: Şehir merkezinin güneyindeki tepelerde yer alan Eskişehir’deki ilk yerleşim yerlerinden biridir. Kentin tarihini günümüze yansıtır.Önceleri yüksek gelir grubundaki insanlar yaşarken 1950 lerden sonra varlıklı kesim burayı terk etmiştir.Türk mimarisinin özgün örneklerini oluşturan ahşap evleri ,cami,türbe, hanlarıyla Anadolu -Türk yerleşim geleneğinin günümüze ulaşan mirasıdır. 1978’de Kültür Bakanlığı tarafından Koruma Alanı ilan edilmiştir. Odunpazarı Belediyesi 2006 yılından itibaren Tarihi Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi’ni başlatmıştır. Kıvrımlı sokaklarında yürümek çok keyif vericidir. Bölgede 19.yy ahşap sivil mimari örneği olan Osmanlı  Evi gezilebilir bir konaktır. Selçuklu eseri olan 1220 yılında yapılan Alaattin Camii , 1850 yıllarında yaptırılmış Atlıhan EL Sanatları Çarşısı ,Kurşunlu Cami ve Külliyesi , Lületaşı Müzesi,Şelale Park bu bölgede gezilebilecek yerler arasındadır.

DSCN3079DSCN3083

DSCN3080DSCN3091

 

 

 

DSCN3092DSCN3094

 

DSCN3096DSCN3099

 

DSCN3108DSCN3109

 

DSCN3112DSCN3116

 

Bilim Kültür ve Sanat Parkı: Çocuklarla gidilebilecek, çocukların seveceği , uzun saatler vakit geçirilebilcek bir park . Parkın içinde bir göl var ve gölde korsan gemisi replikası bulunuyor. Parkın çevresi trenle gezilebiliyor. Ayrıca parkta Disneyland’taki şatoya benzer bir şato yer almakta.

DSCN3146DSCN3134

 

DSCN3139

 

Kentpark: Porsuk Çayı’ndaki teknelere binip Kent Park’a ulaşılabiliyor. Kentpark’ta manejlerde ata binilebiliyor. Ayrıca plajında güneşlenip deniz keyfi yapılabilir.

DSCN3073

Haller Gençlik Merkezi: 1930 yıllarında yapılmış hal binası cafe ve restoranlara çevrilmiş. İçinde bir de tiyatro salonu bulunuyor.

DSCN3078

 

Eskişehir’de ne yedik?

Eskişehir’in meşhur çibörek‘ lerini Papağan ‘da yedik . Karakedi Bozacısı‘nda her gün bol bol boza içtik. Ayrıca Eskişehir’in eski fastfood restoranı Pino‘da burgerleri götürdük.

DSCN3031

Eskişehir ‘den ne aldık?

Eskişehir’e özgü lületaşı ‘ndan yapılmış tesbih, obje , takılardan aldık.

Eskişehir’de nerede kaldık?

Eskişehir’de meşhur otelimiz İbis Otel’de kaldık.

Hayran olmamak mümkün değil bu şehre. Yapılacak , gezilecek o kadar çok yer var ki insanın canı hiç sıkılmıyor. Burada öğrencilik hayatının da çok güzel geçtiğine emin olarak , tekrar gelinebileceğini düşünerek veda ediyoruz.

DSCN3170