Prag, eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölgeden oluşuyor.Genelde görülecek yerler eski şehir etrafında toplanmış. Yürüyerek ,tüm şehri keşfetmek için otelimizi de bu bölgede seçiyoruz. (Hotel Century Old Town )Kasım ayında gittiğimiz için çok soğuk olur diye çok kalın kıyafetler almıştık ama şansımıza hava çok güzeldi.

DSCN3880Prag’ın en meşhur ve en turistik meydanı Old Town Meydanı. Yani Staromestske Namestí. Meydanda orta çağdan kalma ünlü bir astronomik saat bulunuyor.Her saat başı, saatin üstündeki kuklaların gösterisini seyretmek için turistler meydanda toplanıyor.

Meydanda St.Nicholas Kilisesi , Tyn Kilisesi , Jan Hus Anıtı , bir çok ev ve saray yer almakta. Meydanda bir çok el işleri ,yiyecek vb. satan dükkanlar var.

DSCN4049Meydanın çevresinde , şehir turu yapmak için faytonlar , eski zaman otomobilleri var.Bu meydanda, gerek çan sesleri ile gerek faytonlarla ve çevredeki binalarla kendinizi film platosunda hissediyorsunuz.

 

 

 

 

 

DSCN3932Meydandan çıkıp kısa bir yürüyüş sonunda meşhur 13.yy dan kalma Charles Köprüsü‘ne (Karluv Most)geliyoruz.Köprü Vltava Nehri üzerinde bulunuyor. Bir çok heykele ,sokak sanatçısına,müzisyene , hediyelik eşya  satıcılarına ve  muhteşem manzaraya sahip bu köprünün boş halini yakalamak oldukça zor.

Köprüden çıktıktan sonra yani karşı tarafa geçtikten sonra yokuşlu yollardan tırmanarak Prag Kalesi’ni ve çevresini geziyoruz.St Vitus Kathedrali,St Georges Bazilikası ve Manastırı görülecek yerler arasında. Ayrıca buradan eski şehre doğru çok güzel manzara fotoğrafları çekilebiliyor.

Prag ‘da görülecek bir başka meydan Wenceslas Meydanı’dır.Meydanda Ulusal Müze yer almaktadır.Çevrede bir çok mağaza ,sinema,otel ,restoran ,cafe bulunmakta.

DSCN3987

IMG-20111107-00161

DSCN3995Prag ‘da ilgi çeken binalardan biri de Dancing House‘dır. 1997 yılında Frank Gehry tarafından iki insan figürü olarak tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

DSCN4024Prag’da ilgimizi çeken başka bir yer de dünyanın en dar sokağı oldu.Burası o kadar dar ki iki kişi yan yana geçemedği için trafik lambası konmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN3913Otelden eski şehre yürürken şehrin 13 kapısından biri olan Barut Kapısı‘ndan geçiyoruz.

DSCN4055

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prag’da Tredelnik denilen tatlılardan bol bol yedik.

DSCN3925

DSCN3979

Prag’da alışveriş: Otelin hemen yanında Palladium Alışveriş Merkezi var. Havel’s Market adı verilen sabit pazar gezilebilir.Belediye Sarayı’ndan  Stare Mesto Meydanı, Mala Strana sokaklarında Prag modasını yansıtan bir çok giyim mağazası bulunuyor.Ayrıca Old Town Meydanı’na çıkan tüm sokaklarda hediyelik eşya satan dükkanlar var. Kuklalar , ahşap her türlü oyuncak , magnet , kristal ve cam eşyalar , biblolar Prag hatırası olarak alınabilir.