Erciyes ve Hasan Dağları’nın patlaması sonucunda ,  çevreye dağılan lavların soğumasıyla oluşmuş eşsiz bir doğa harikası olan Kapadokya’yı gezmek üzere havaalanından kiralamış olduğumuz arabayla şehre doğru yola çıkıyoruz. Öncelikle Ürgüp’teki otele yerleşmek için yola devam ederken Gülşehir civarında Aziz Jean Kilisesi tabelasını görüp yoldan içeri giriyoruz.

Aziz Kilisesi , iki katlı bir yapı . Alt katında kilise , şarap mahzenleri,mezarlar, üst katında ise İncil’den alınmış sahnelerle süslenmiş diğer kilise yer almakta. Gülşehir’den Nevşehir’e doğru 2 km geldiğimizde , yüzlerce kaya kovuğuna oyulmuş , yarım vadi şeklinde Açıksaray olarakbilinen ilk hıristiyan barınaklarına rastlıyoruz.

Göreme Açık Hava Müzesi:Nevşehir’e 13 km Göreme Kasabası’na 2 km uzaklıkta yer alıyor.Hemen her kayanın içerisinde kilise,şapel,yemekhane,oturma bölümleri var.Manastır eğitiminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor.İçinde Kızlar ve Erkekler Manastırı,Aziz Basil Kilisesi,Elmalı Kilise,Aziz Barbara Kilisesi,Yılanlı Kilise,Karanlık Kilise,Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır.

Uçhisar: Nevşehir-Ürgüp karayolu üzerinde bulunan turistik bir kasabadır. Uçhisar’ın kalesine çıkıp Göreme Vadisi’ne tepeden bakıyoruz.

Güvercinlik  Vadisi: 4100 m uzunluğunda bir vadidir. Vadiye adını veren güvercinler doğu kısmında bulunmaktadır.Vadide çok güzel bir bitki örtüsü ve şelale bulunmakta.Çok fazla olmasa da güvercinler vadiye ev sahipliği yapmakta.

DSCN4214DSCN4218

İbrahimpaşa ve Mustafapaşa Kasabaları: Kasabaların içine girdiğimizde köy evlerinin çok farklı yapılarıyla karşılaşıyoruz.Hayran olmamak mümkün değil.Buradaki kapı ve pencerelerin bezemeleri dikkat çekici özellikte.

Ürgüp:Ürgüp’te Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait han,hamam,çeşme,camii,kütüphane gibi tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca 3 güzeller diye adlandırılan Peri Bacalarının  bulunduğu tepe mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Biz Ürgüp’te Utopia Cave Otel‘de kaldık. Gerçek mağara otel odası çok konforluydu.Sabahları erken saatlerde balonların havada uçuşlarını seyretmek çok eğlenceliydi.Biz maalesef hem çok pahalı hem de çocukla cesaret edemediğimiz için binmedik.

DSCN4200DSCN4250

Deve Kayası:Gerçekten görülmesi gereken doğal bir oluşum.

DSCN4255

Avanos:Çok sayıda çanak çömlek atölyeleri bulunan Avanos’ta bu gelenek Hititlerden beri sürmekteymiş. Atölyelerden birine girip çömlek yapan ustaları seyrediyoruz.

DSCN4258DSCN4261

Paşabağları: Avanos’tan Göreme yönüne giderken Zelve Harabelerine dönen yoldan 1 km içeridedir. Buradaki peri bacaları değişik yapıdadır.Çevrede bir çok turist bulunmakta ve burada develerle şöyle kısa bir gezinti yapılabiliyor.

Zelve Vadisi: Eski Zelve’de ikonaklastik dönemden kalma kilise ve manastırlar mevcut. Buradaki mağaralar Hristiyanlar tarafından gizlenme yeri olarak kullanılmış.Hristiyanlarla müslümanlar , burada birlikte yaşamışlardır. Hristiyanlar burayı terk ettikten sonra Türkler 1950 yıllarına kadar burada kalmışlar  , 1950 yılında erezyon nedeniyle vadiyi terk etmişler.Burayı gezmek için 3-4 saatlik vakit ve rahat bir ayakkabı gerekiyor.

Çavuşin: Bu köyde Hristiyan papazlarının evleri ve kiliseleri var. Kiliseler 1. ve 10.yy arasında yapılmış.

DSCN4308DSCN4307

 

Ortahisar: Ürgüp’e bağlı küçük bir kasaba. En büyük özelliği bir kalesinin olması. Maalesef kale kapalı olduğu için çıkamadık.

DSCN4323DSCN4330

 

Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri:Nasıl yapmışlar , nasıl yaşamışlar sorularına cevap bulmak mümkün değil. Her iki şehrin içine girdiğimizde, içeride boğulup kalacağımız bir daha çıkamayacağımız hissine kapıldık. Kapalı yerlerde kalma fobisi olan insanlar için hiç de uygun olmayan bu yerleri gezerken uzun kuyruklar şeklinde geziyorsunuz ve Japon turistlerin her taşta resim çekme olasılığı ile karşılaşınca boyunuzun sığmadığı yerlerde sıkışıp kalıyorsunuz.

Sunset: Kapadokya ‘da güneşin batışının en iyi seyredildiği yeri , Ortahisar’ın tam karşısından girilen yol üzerinde yazan sunset tabelasını takip ederek bulduk. Herkes aynı saatte buraya ulaşmaya çalışıyor.Bu nedenle biraz erken gidip yer bulmak gerekiyor. Şarap eşiliğinde güneşin batışını seyreden bir kalabalıkla karşılaşıyorsunuz.

IMG_0633DSCN4320

 

Ihlara Vadisi: Biraz uzak olmasına rağmen buraya kadar gelip görmeden gitmeyelim dediğimiz Ihlara Vadisi’ni de çok detaylı olmasada gezme fırsatı yarattık. Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla oluşan 150 m derinlikteki vadi doğa güzellikleri ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Ihlara Deresi boyunca bir çok kilise bulunmakta.

DSCN4373

 

Nevşehir Kurşunlu Camii: 1726 yılında Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır.

DSCN4352DSCN4353

 

Kapadokya ‘da ne yenir? Testi kebabı , çömlek fasulyesi , tandır çorbası tadılacak lezzetler arasındadır.

Kapadokya’dan ne alınır? Çanak , çömlek , onyx taşı ile yapılmış eşyalar,halı ,kilim , kabak çekirdeği , kapadokya ile ilgili küçük maketler alınabilecek hediyelikler arasındadır.