Ege’de doğmak,büyümek,yaşamak, Ege’li olmak bir başka olsa gerek. Ne zaman buralara gelsem hep böyle düşünürüm. Çeşme’si ile , Bodrum’uyla ,Ilıca Sahilleri ile Alaçatı’sı ve tüm şehirleriyle bir başkadır Ege. Her sene gittiğimiz Bodrum’dan uzaklaşıp bu seneki tatilimizi Çeşme-Ilıca ‘da yapmak istedik. 

Çeşme Marina gecesi ayrı güzel gündüzü ayrı güzel bir marina.İçinde alışveriş yapılacak dükkanlar, fast food dan balık lokantasına kadar her türden yemeğin yenebileceği restoranlar var. Boydan boya yürümek keşfetmek çok eğlenceli. Tabi buranın açılması ile Çeşme’nin eski çarşısı biraz mahzun kalmışa benziyor. Ama yine de Çeşme’nin asıl merkezi çarşısı. Ünlü İmren Lokantası meşhur zeytinyağlılarıyla , sakızlı dondurması ve tatlılarıyla,reçelleriyle Rumeli Pastanesi , İzmir’in ünlü kumrusunu yapan ve neredeyse her sokak başında bulunan Kumrucu Şevki hala çarşıda yer almakta.

IMG_0845IMG_0846

Ayrıca Çeşme Kalesi,müzesi,evleri, çarşı içindeki kilise gezilebilecek yerler arasındadır.

Alaçatı ‘ya gelindiğinde rüzgar gülleri , değirmenleri ,tarihi taş evleri bizi karşılar. Alaçatı Port Limanı’nı geçtikten sonra tepeyi aştığınızda yüzlerce rengarenk sörfle karşılaşılıyor.Rüzgarın ve sörflerin merkezi olan Alaçatı’ya sörf tutkunları ya da öğrenmek isteyenler gelebiliyor.

IMG_0818

DSCN5191

Rumlardan kalan taş evler , sokaklar insanı başka diyarlara götürüyor.Alaçatı çarşısında yan yana sıralanmış birbirinden güzel kafe,restoran ve hediyelik eşya dükkanları insanı büyülüyor. Sokakları tek tek sindire sindire gezmek insana keyif veriyor. En önemlisi de Kumrucu Kale Pastanesi‘nin lorlu , sakızlı, kavala kurabiyelerini tatmadan geçmemek gerekiyor.

Alaçatı’dan uğurlayan görkemli ağaçların kapladığı yolun bitişinde birbirinden güzel yazlık evlerin sahibi Ilıca‘ya geliniyor.Ilıca plajı muhteşem denizi ve kumuyla keyfini çıkarılacak bir plaj. Ilıca’nın içinde meşhur Dost Pide’nin pidelerini tadıp , Ilıca Çeşme yolu üzerindeki İzmir’in meşhur çöp şişinin tadılabileceği Topçu‘da yemeklerimizi yiyoruz. İzmir’e özgü ,İzmir’in damak tadı ile özdeşleşmiş Boyoz’u da tatmak gerekiyor.

DSCN5177IMG_0737

Vizemiz olmadığı için gidemedik ama Çeşme’nin karşı kıyılarındaki ve Çeşme’ye çok yakın olan Sakız Adası’nı gezmek isterdim. .Her gün çalışan düzenli feribotlarla adaya ulaşmak mümkün.