Salzburg , Avusturya’nın önemli kentlerindendir ve Almanya sınırına çok yakın olan bu şehir müzik ve kültür şehridir.  Alp Dağları’nın eteklerinde kurulan şehrin içinden Salzach Nehri geçtiği için görülmeye değer manzaralar içermektedir.

Biz de Münih’e kadar gelmişken, trenle 2 saate yakın süren bu güzel şehri gezmek istedik.

Her yerde bulunan ve türkçe seçeneği de olan  bilet makinelerinden 26 € karşılığında gidiş dönüş biletlerimizi aldık.          http://www.bahn.de 16 yaş altı çocuklar ücretsiz.Sadece dezavantajı hafta arası sabah 9.00 dan itibaren geçerli oluyor. Trenle Salzburg’a giderken  eşsiz güzellikteki sayısız küçük kasaba ve köylerden geçiliyor.

Salzburg ana istasyonunda indikten sonra turist info dan şehir haritası alıyoruz. Şehri gezmek çok kolay . Bütün gezilecek meydanlar iç içe , görülecek yerler yürüme mesafesinde. Tren istasyonundan şehir merkezine giderken ilk önce şehrin önemli yapılarından Mirabell Sarayı‘nın bahçesinden geçiliyor. Sarayın bahçesi gerçekten görülmeye değer. Çok güzel bir peyzaja sahip olan bu bahçenin bitiminde Makart Meydanı’na çıkılıyor.

DSCN5342DSCN5347

Makartplatz dan Makart Köprüsü‘ne çıkılıyor . Hohensalzburg Kalesi’nin ve şehrin en güzel göründüğü yer olan köprünün üzerinde yüzlerce kilit asılmış .Bir benzerini Köln ‘de görmüştük.

DSCN5432DSCN5356

DSCN5360DSCN5361

Köprüden karşıya geçtikten sonra Slazburg’un en eski ve en güzel sokaklarından biri olan Getreıdegasse ‘ye geliyoruz. Caddede bir çok ünlü mağaza var. Sokağın en önemli özelliği dövme demirden yapılmış tabelaların olması. Sokağın 9 numaralı binası Mozart‘ın doğduğu ve yaşadığı bina olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü besteci 27 Ocak 1756 ‘da bu evde dünyaya gelmiş, 26 sene boyunca bu evin ikinci katında yaşamış. 10 € yetişkin ve 3,5 € çocuk bilet fiyatlarıyla evi gezmek mümkün.

DSCN5430DSCN5368

DSCN5364

IMG_1132

Tüm sokaklarda şehrin simgesi olan Mozart çikolatası olan dükkanlar var.Yuvarlak Mozart çikolataları ünlü çikolata şefi Paul Fürst tarafından 1890 yılında geliştirilip Mozart’a ithaf edilmiş.

IMG_1084

Salzburg’un meydanlarından biri olan Mozartplatz  da Mozart’ın heykeli mevcut.  Meydana  seyyar bir kütüphane kurulmuş , herkes yere konulan minderlere uzanmış kitabını okuyor. 

DSCN5374DSCN5375

Ünlü meydanlardan Resindenzplatz , Domplatz , Kapitelplatz iç içe olan birbirine açılan meydanlar. Kapitelplatz’dan fünikülerle Hohensalzburg Kalesi‘ne çıkılıyor. Kaleden tüm şehri gören muhteşem bir manzara var. Kale 1077 yılında başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılmış.Kaleye çıkış ve kalenin içini gezmek için  aile fiyatı olarak 25,50 € ödedik. Kalenin içinde kukla müzesi de bulunmakta. Çok büyük bir kale olduğu için gezmek uzun sürüyor.

DSCN5379DSCN5388

DSCN5393DSCN5391

IMG_1106

DSCN5413DSCN5417

Kapitelplatz Meydanı’nda Slazburg’un 12 yy dan kalma en eski fırıncısı Stiftsbakery St Peter fırınından aldığımız  sıcak ekmeklerin tadına doyamıyoruz. Burada St Peter mezarlığı da bulunmakta.Dövme demirden yapılmış mezar taşları ile değişik bir atmosfer yaratılmış.

DSCN5424

Sokaklarda geleneksel kıyafetlerle dolaşan bir çok insana rastlıyoruz. Her yıl düzenlenen ve bu yıl 19 Temmuz 1 Eylül tarihleri arasında olan  Salzburg Festivali’nin sonuna yetişmiş oluyoruz. Çok beğendiğimiz bu şehri 7 saatte dolaşmış olduk. Farklı bir ülke görmenin keyfiyle tekrar Münih’e dönüyoruz.