Almanya gezimizin asıl amacı Münih’te kalıp hem bu şehri gezip hem de Legoland ve Salzburg’u görmekti. Münih , Almanya’nın en büyük 3. şehri ve Bavyera Eyaletinin başkenti. Ayrıca Bavyera Alpleri’nin kuzeyinde ve İsar Nehri Kıyısında kurulmuştur.

DSCN5441

Münih Havaalanı’nda indikten sonra bilet makinelerinden günlük ulaşım biletlerini aldık. Tek yön tek kişi 2,60€ iken, günlük bilet partner bilet 20,40 € . Gün içinde istediğiniz kadar binip istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Havaalanından şehir içine de bu biletle gidiliyor. Şehir merkezine ulaşım S1 VE S8 hatlı trenlerle sağlanıyor. Bizim otel S8 hattı üzerinde Johanneskirchen durağında bulunduğu için S8 hattını seçtik. 5 durak ve 20 dak sonra otele ulaşıyoruz.Otelimiz her zamanki gibi Park İnn Münich East . Şehir merkezine 2,5 km uzaklıkta olduğu için biz hep treni kullandık.

Önemli gezilecek yerler şehrin merkezi olan Marienplatz çevresinde yer almakta. Meydanın çevresinde St Peter Kilisesi, Eski belediye sarayı Altes Rathaus, yeni belediye sarayı Neues Rathaus binaları vardır. Neues Rathaus binasının kulesinde, saat oniki de, cephedeki figürlerin gösterisi izlenebilir. Bir benzerini Prag ‘da görmüştük.

Marienplatz Meydanı’ndan Kaufinger Caddesi ‘ne doğru giderken Frauen Kirche yani Dom Kilisesi , St Michael Kilisesi gezilebilir. Alışveriş caddesi olduğu için çok hareketli olan bu caddenin sonunda Karlstor Kapısı‘ndan çıkılıp Karlsplatz Meydanı’na ulaşılıyor.

Marienplatz Meydanı’ndan Residenz Caddesi tarafına yüründüğünde Max Joseph Meydanı, Residenz Sarayı ,müzesi, tiyatrosunun olduğu yapılara ulaşılıyor.Residenz , Bavyera hükümdarlarının yaşadığı eski kraliyet sarayıdır.Saray mimarisi,oda süslemeleri , kraliyet koleksiyonları açısından görülmesi gereken yerlerdendir.Yalnız bu komplike binanın her bölümü ayrı biletle geziliyor ve yaklaşık 3 saat gibi bir zamanı aldığı için biz avlularını ve merak ettiğimiz tiyatroyu gezmekle yetiniyoruz.

Residenz Sarayı’ndan çıktıktan sonra Hofgarten ve Englischer Garten  gezilebilir . Hofgarten ,1613,1617 yıllarında yapılmış. Bahçenin merkezinde bir köşk ve doğusunda eski ordu müzesi yer almaktadır. Englischer Bahçesi ise 1789 yılında yapılmış ,dünyanın en büyük parklarından biridir. Isar Nehrine yakın olan parkın içinden göl geçmektedir. Gezen , koşan , bisiklete binen , hayvan gezdiren insanlarla dolu cıvıl cıvıl bir park . Ayrıca içinde bira bahçesi olan Chinesischer Turm denen Çin Kulesi tarzı bir yapı vardır. Hofgarten ‘den Odeonsplatz Meydanı’na çıkılıyor. Burası da görülmesi gereken meydanlardan biridir.

DSCN5455IMG_1254

Marienplatzdan , St Peter Kilisesi ‘ne doğru yürüdüğünüzde kilisenin ön bölgesi Viktualienmarkt denilen çiçekçilerini meyve sebze pazarının kurulduğu küçük prefabrik yapıların olduğu cıvıl cıvıl bir meydan.

IMG_1173IMG_1185

Viktualienmark’tan Oktoberfest Caddesi’ne doğru gidildiğinde Kapısı ve Isartorplatz Meydanı’na çıkılıyor.Isartor Kapısı eski şehre girilen kapılardan biridir.

IMG_1231

Münih’te gezilecek yerlerden biri de Olympiapark‘tır. 1972 olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Münih , o tarihten itibaren kompleks yapısını korumuştur.İçinde stat, devasal yapıda yüzme havuzu , olimpiyat dağı ve gölü, 290 metre yüksekliğinde kulesi gibi alanları içerir. Haftasonu burada herkesin eski eşyalarını sattığı çok büyük bir pazar kuruluyor.

DSCN5259DSCN5262

Olympiapark’ın yanında yer alan BMW Welt ve Müzesi gezilebilir. Çok büyük bir showroom olan BMW Welt ‘in içinde son model BMW arabaları ve motorları görülebilir. Hepsine binip resim çektirebilirsiniz. Deneme alanında deneme sürüşü yapabilirsiniz.

DSCN5256DSCN5248

DSCN5249

Münih’te bir çok müze bulunmakta. Zamanımız çok olmadığı için pazar günü açık olan Deutsches Müzesi‘ni gezdik. Bilim ve teknoloji alanlarını içeren müzede 50 bölüm yer almakta. Almanya’nın tarihini de oluşturan müzede gemicilik, uçak, tekstil, seramik,cam gibi bölümler bulunuyor. Bizim en beğendiğimiz bölüm ise gerçekten yerin altına kurulmuş madenciliği canlandıran bölüm oldu.

IMG_1227IMG_1211

Münih’te alışveriş yapılacak bir çok cadde ve alışveriş merkezi var. Bizde bunlardan birini gezmek için trenle Passing durağının hemen yanında yer alan Passing Arcaden ‘e gidiyoruz. Tüm büyük markaları burada bulabilirsiniz. Ayrıca tüm ünlü markaların outletlerinin satıldığı , Münih’e 1 saat uzaklıkta bulunan Ingolstadt Village ‘yi gezdik. İnanılmaz fiyatlara marka kıyafetler,ayakkabılar satın alınabiliyor. http://www.ıngolstadtvillage.com adresinden markalara ve yerine bakabilirsiniz.Ayrıca günde 2 kere Merkez istasyonunun yakınlarından servis kalkıyor.

Dünyanın en tanınmış festivallerinden biri olan Oktoberfest festivali her yıl Eylül ayının sonunda başlayıp 2 hafta kadar sürüyor. Devasal çadırların kurulduğu ve biranın eğlencenin en üst seviyede yaşandığı bu günlerin öncesinde geldiğimiz için maalesef festivali göremiyoruz. Fakat her yerde geleneksel kıyafetlerle dolaşan Almanlar dikkatimizi çekiyor. Ayrıca mağazalarda ciddi şekilde bu kıyafetlerden satılmakta.

IMG_1232

Mimarisi ,sanatıyla, alışveriş yerleriyle , hem büyükler hem de küçükler için güzel bir şehir Münih. Köln’ü çok beğenmemiştik ama Münih daha çok hoşumuza gitti diyebiliriz.

DSCN5239IMG_0901