Çeşme’ye gelmişken çevrede gezilecek yerler var mı diye bakarken Ildır Köyü dikkatimi çekti.Ilıca’ya yaklaşık 16 km uzaklıkta.Yazlıkların arasından geçerek köye ulaşılıyor.Köyün girişinde,tepede Manzara Cafe var. Hem yemek yemek hem de eşsiz manzarayı seyretmek için hemen mola veriyoruz. Gerçekten çok güzel bir manzaraya sahip.Büyüklü küçüklü adacıklardan oluşan denizi seyretmeye doyamıyoruz. Küçük , üzerinde tek bir ağaç bulunan , Zeki Müren’in satın almak istediği ama alamadığı Zeki Müren adıyla anılan adaya bayılıyoruz.

IMG_2882

IMG_2850

Manzara Cafe’de kumrularımızı yedikten ve  çayımızı içtikten sonra yola devam ediyoruz. Ildır Köyü tam bir balıkçı köyü.Sahil kesimine geldiğimizde bir çok iskele ve bir çok dağınık halde duran teknelerin olduğunu görüyoruz.

IMG_2913IMG_2911

Köyün evlerinin bittiği yerde yani yolun sonunda Erythrai Antik kenti’ne ulaşılıyor.Antik kenti gezmek ücretsiz. Hala arkeologlar çalışmakta.Çünkü daha tamamen bitmiş değil.Sadece tiyatro ve kilisenin bir kısmı çıkarılabilmiş.Tepe bir yerde bulunan kalıntılar için ayağımızda terliklerle bayağı bir yol katediyoruz.Açıkçası görülecek pek bir şey yok ama karşılaştığımız manzara için değdi diyoruz.

 Ildır , doğal güzelliği bozulmamış yerlerden biri. 2.derece sit alanı olarak kabul edildiğinden dolayı doğallığını koruyabilmiş olan bu güzel köyü keşfetmenin mutluluğuyla Ilıca’ya geri dönüyoruz.

IMG_2901