Prater , Viyana’nın Leopoldstadt bölgesinde bulunan eğlence alanıdır. Buraya ulaşmak için metronun U1 ve U2 hattını kullanarak ulaşılıyor.İçeri giriş ücretsiz. Binmek istenilen  bölümler için bilet alınıyor.

1560 ‘lı yıllarda av alanı olarak kullanılan bölge,1766 yılında av yasağı getirilerek dinlenme alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.Sonraları buraya açılan cafe ve eğlence yerleri ile Wurstelprater (Lunapark) oluşmuştur. Lunaparkın içinde Viyana’nın sembollerinden olan Riesenrad (Dönme Dolap) vardır.  İngiliz mimar Walter  Basset’e 30 adet vagonlu olarak yaptırılmıştır. 2.Dünya Savaşı’nda  tamamı yanmış 1947 yılında 15 vagonlu olarak tekrar hizmete açılmıştır.

Dönme dolaba binmek ve Viyana’yı tepeden görmek için geldiğimizde eğlence parkında da vakit geçirmeden dönemedik. Öncelikle Dönme Dolaba bindik.Dönme dolaba binmeden önce kentin tarihinin maketlerle anlatıldığı küçük bir müzeyi geziyoruz. .(Yetişkin 9 euro, Çocuk 4 euro.)Vagonlardan biri romantik anlar yaşamak için yemek yenilebilen bir vagon. Diğerleri ise ortasında oturma yeri olan genelde ayakta etrafın seyredildiği vagonlar. Londra’da London Eye gibi.

Eğlence alanlarında, klasik lunaparkta olan çarpışan araba,zincir vb. bölümler de  var, roller coaster , sulu roller coaster, korku tüneli vb. gibi bölümler de var. Yalnız, bu mekanlarda ,aynı bizdeki lunapark mantığıyla bol gürültülü müzik eşliğinde vakit geçiriyorsunuz.Bir kaç saat burada zaman geçirdikten ve kafamız şiştikten sonra geri dönüyoruz.

Yurt dışı gezilerine çocukla geldiğinizde , yürüme ödülü olarak böyle yerlerde vakit geçirmek iyi oluyor.