Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alan, özellikle gece ışıklandırılmasıyla dikkat çeken,eski ile yeninin bir arada yaşandığı güzel  bir şehirdir. Ülkede petrol kaynaklarının işletilmeye başlanmasıyla birlikte çok gelişmiş bir şehir halini almıştır. Kentte tüm tarihi ve önemli binalar ışıklandırılıyor ve Alev Kuleleri adını verdikleri 3 binanın üzerinde ışık gösterileri yapılıyor.

IMG_5292 IMG_5647

Bakü , İstanbul ‘dan uçakla 3 saat sürüyor ve 2 saatlik bir zaman farkı var. Vize, indikten sonra havaalanında alınıyor. 2 resim ile birlikte bir form dolduruluyor ve kişi başı 10 dolar ücret ödeniyor. THY uçağı  ile Heydar Aliyev Havaalanı’na iniyoruz ve vize işleminden sonra taksi ile 25 km süren yolculuk sonunda otelimize varıyoruz. Akşam vakti vardığımız için şehrin ışıl ışıl hali , 5-6 şeritlik geniş yolları ile şehri beğeniyorum. Ama aslında şehrin, 2015 Avrupa olimpiyatları için hazırlandığını, bir çok binanın içinin harabe olmasına rağmen dışının taşla kaplandığını, gecekondu türü binaların hızlıca yıkılıp yerine park,bahçe,bina yapıldığını öğrendiğimde çok şaşırdım.Yani şehre bir nevi makyaj yapılıyor.

Şehri bebek arabası ile gezmek biraz zor. Çünkü kaldırımların yüksekliğinin fazla olması, caddelerden geçerken alt geçitlerin kullanılması zorunluluğu, alt geçitlerdeki rampanın dikliği ve gezilecek yerlerin mesafesinin uzaklığı bebek arabasıyla gezmeyi zorlaştırıyor. Yine de belli başlı yerleri biraz yaya , biraz taksi kullanarak gezebildik.

BAKÜ’DE GEZİLECEK YERLER

İçeri Şehir:Çok katlı binaların,lüks otomobillerin,lüks markaların olduğu mağazaların arasından geçip surlarla çevrilmiş başka bir şehre giriliyor. İçeri Şehir denilen eski şehir ,2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir.İçeri Şehrin binalarındaki balkonlar,ahşap geniş cumbalar,heykel ve kabartma motifler görülmeye değer.

Kız Kalesi:İçeri Şehir’de sahil kesiminde yer almaktadır. Bir zamanlar Hazar Denizi dalgaları kuleye kadar ulaşıyormuş.Kız Kulesi 12.yy ‘da mimar Masud İbn Davut tarafından inşa edilmiştir.

IMG_5396

Şirvanşahlar Sarayı: İçeri Şehir’de yer almaktadır.Yakın doğunun en görkemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.15.yy ‘da Şirvanşahlar hanedanının şahı İbrahim Halilullah ‘ın döneminde yapılmıştır.1964’ten bu yana müze olarak faaliyet göstermektedir. 

Nizami Caddesi:Bakü’nün en önemli caddelerindendir. Kaldırım taşlarıyla, binalarıyla, ünlü markaların mağazalarıyla görülmeye değer bir caddedir.Cadde taşıt trafiğine kapalı olduğu için rahatça gezilebiliyor.Cadde uzun bir caddedir ve yer yer sokak heykelleriyle karşılaşılıyor.

Ulusal Edebiyat Müzesi: Eskiden otel olan bu yapının dış cephesinde  ünlü edebiyat kişilerinin heykelleri bulunan müze , Gençler Meydanı’nda yer almaktadır.

IMG_5342 IMG_5340

Hükümet Binası:Saray tipi tarihi bir binadır.Gotik mimari tarzında inşa edilmiştir.Mimarları Lev Rudnev ve Vladimir Munts’tur.Özellikle gece ışıklandırmasıyla muhteşem görünüyor.

IMG_5303

Milli Kütüphane:1961 yılında inşa edilen bina tarihi bir anıttır.Kütüphane 25 bölüm 26 şubeye ayrılmıştır.

IMG_5306

Minyatür Kitap Müzesi:İçeri Şehir’de bulunan müze dünyanın ilk ve tek minyatür kitap müzesidir.Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmiştir.Müzenin kurucusu ve kolleksiyoncusu Zarife Salahova’dır.

IMG_5468

IMG_5456

Park Bulvar:Hazar Denizi kıyısında yer alan sahil kesimidir.Sahil boyunca yürüyüş yapılabilir.

 Alev Kuleleri:190 metre yüksekliğinde 3 binadan oluşmaktadır. Gece ışık gösterisi yapılıyor. Azerbaycan bayrağının renkleri ve bayrağı tutan bir asker gibi renkli gösteriyi seyretmek çok zevkli.

IMG_5510

IMG_5625

Heydar Aliyev Kültür Merkezi:2013 de hizmete giren , ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarladığı bina konser salonu,konferans salonu,kütüphane,müze,sanat galerilerinden oluşmaktadır.

IMG_5526

IMG_5542

Devlet Bayrağı Meydanı:Sahilde Milli Park’ın içerisindedir.Dev bir Azerbaycan Bayrağı’nın olduğu bu meydanın hemen yanında 2012 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nın yapıldığı Baku Crystal Hall binası yer almaktadır.

IMG_5618

Şehitler Anıtı:Hazar Denizi ve Bakü’ye tepeden bakan şehitlikte Azerbaycan Rusya savaşında ölen şehitlerin fotoğrafları ve mezarları yer almaktadır. Yolun sonunda devasa bir anıta ve altında hiç sönmeyen bir ateşe ulaşılıyor. Buraya gelerek hem şehitliği görmüş hem de Bakü’ye tepeden bakıp Hazar Denizi’nin muhteşem manzarasını seyretmiş oluyorsunuz.

IMG_5611

IMG_5617

IMG_5606

IMG_5620

IMG_5622

Teze Pir Camisi:Bakü’nün en önemli mimari yapılarından biridir.1905 yılında mimar Ziverbey Ahmedbeyov tarafından ünlü bir aileden gelen , Nebahat Hanım Aşurbeyova’nın sağladığı parasal kaynaklarla yapılmıştır.Cami 1400 m2 lik bir alana sahiptir.Azerbaycan resim ekolünün desenleri ve doğu motiflerinin örnekleriyle süslüdür.

IMG_5596

IMG_5600

IMG_5603                                 IMG_5635

IMG_5593 Bakü , Azerbaycan için çok önemli bir kültür merkezi.Ülkenin ilk operası,ilk kütüphanesi,ilk tiyatrosu Bakü’de yer almış.Bu nedenle Bakü’de çok sayıda tiyatro,sergi,galeri,konser salonu vardır.Tek tek gezmek çok zor ama arabayla bir çoğunun önünden geçerek bu binaları da görmüş olduk.

BAKÜ’DE NELER YEDİK?

Tipik bir Azeri restaurantı olan ve yerin altında  sığınak ve mahzene yapılmış, lezzeti dört dörtlük olan Firuze Restaurant‘a gittik. Aliyarbeyov Sokağı’nda bulunmakta. Dovga,düşbere,gözleme (özellikle içi balkabağı olan muhteşemdi), narlı kestaneli kebapları harikaydı.

IMG_5360IMG_5357

IMG_5355IMG_5356

Daha sonra Azeri bir dostun evine konuk olduk. Benim ilk kez tanıştığım eşimin yıllarca tanıdığı bu ailenin misafir kendi deyimleriyle konuk severliklerine hayran kaldık. Burada da yediğimiz evde yapılan baklava ve dolma bir harikaydı.

IMG_5581IMG_5582

Rüzgarıyla,lüks markaların mağazalarıyla, Türkiye’de bile hiç görmediğim lüks jeep ve arabalarıyla, birbirinden güzel binalarıyla,uçsuz bucaksız yeşile çalan Hazar Denizi ile, ışıl ışıl geceleriyle görülmeye değer bir şehirmiş Bakü.