Bu sefer gezimize sadece 13 aylık kızımızla çıkacağımız için maksimum 2 saati geçmeyecek nereye gidebiliriz derken Sofya-Zagrep-Ljubljana ve çok görmeyi istediğim Bled Gölü rotası çıktı.

THY’nin sabah 7.30 uçağıyla 1 saat süren uçuşla Sofya Havaalanı’na vardık. Havaalanından şehir merkezi 10 km ve taksiyle yaklaşık 20 dak. sürüyor. Biz taksiye binmedik ama 15 leva yani yaklaşık 7 euro tutuyor.Biz ücretsiz otel transferinden yararlandık.Kominizmden kalma kötü durumda olan konutların arasından geçip şehire ulaşılıyor. Otelimiz Radisson Blu Otel ve şehir merkezinde. Hiçbir araç kullanmadan otelden çıkıp şehri gezip geri gelebildik.

IMG_7967İlk gün otele yerleştikten sonra hemen gezmeye başladık.Otelin bulunduğu meydanın adı Narodno Sabranie ve hemen karşısında Parlamento Binası  ve Çar 2.Alexander Heykeli var.Bu heykel Bulgaristan’ın kurucuları arasında yer alan 2.Alexander adına yapılmıştır. Parlamento binasının yanındaki sokak ise Sofya’nın simgesi Alexander Nevsky Katedrali‘nin bulunduğu meydana açılıyor.

IMG_8046
Otelin olduğu meydan Narodno Sabranie

Alexander Nevsky Katedrali: 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında ölen Rus askerlerinin anısına yapılmış 52 metre yüksekliğinde Bulgar ortodoks katedralidir. Neo-Bizans tarzında inşa edilmiş olan yapı,10 bin kişi kapasiteli ve  kubbeleri altın kaplamadan yapılmıştır. Balkanların ikinci büyük katedralidir.

IMG_7812

IMG_7814IMG_7829

Meydanda Ayasofya Kilisesi , kilisenin altında azizlerin defnedildiği 100 mezar ve eski çağlara ait 4 kilise kalıntısının sergilendiği labirent şeklinde koridorları olan müze bulunmaktadır.Sofya’daki en eski ikinci kilisedir. Kutsal Bilgelik anlamına gelen Ayasofya ismi 14.yy da şehrin ismi olmuştur.Ayrıca  kilisenin dış duvarında Bilinmeyen Asker Anıtı vardır.Sürekli yanan bir meşaleye sahip asker mezarı şeklindeki anıt Rus askerlerinin hatırasının yaşatılması için yapılmıştır.

IMG_7979 Ayasofya Kilisesi’nin karşısında park var. Parkın içinde her gün açık olan bit pazarı bulunuyor.Benim gibi antikaya meraklı kişiyseniz mutlaka gezilmesi gereken bir park.Eski fotoğraf makineleri,eski para,pul,iğne vs. satılan parkın içinde bir çok heykel bulunmakta.

IMG_7835IMG_7950

IMG_7830IMG_7831

IMG_7833

Rakovski Caddesinden sola dönüldüğünde karşımıza Sveti Georgi Rus Kilisesi çıktı. Bu kilisenin altın kubbeleri ve renkli çatısı da çok etkileyici bir yapı.

IMG_7843IMG_7983

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hemen caddenin karşısında Kristal Bahçe var ve bahçede eski Bulgaristan başbakanının heykeli bulunuyor.

IMG_7982

Rus Kilisesi’nin önündeki cadde Alex Batenberg Meydanı’na açılıyor. Meydana doğru giderken solda çok güzel bir park ,parkın içinde görkemli Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu var.1872 yılında açılan park Sofya’nın en eski parkıdır.Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rus İmparator 2.Alexander’ı onurlandırmak için yapılmıştır. Parkı çok beğendik ve 2.günümüzün yarısı burada geçti.

IMG_7853IMG_7986

Alex Batenberg Meydanı’nda Arkeoloji Müzesi ,Cumhurbaşkanlığı , Eski Komünist Parti Evi,Uluslararası Bulgar Bankası gibi yapılar var.Cumhurbaşkanlığı önündeki askerlerin nöbet değişim gösterisini izledik.

Cumhurbaşkanlığı Binası’nın hemen yanındaki kapıdan girilip  iç avlu kısmına geçildiğinde karşımıza Aziz Georgi Rotunda‘sı çıkıyor.Sofya’nın en eski yapısı olan bu kilise 4.yy ‘da Romalılar tarafından yapılmıştır.Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş ve tekrar kilise halini almıştır.

IMG_7877 IMG_7878

Caddeden düz devam edildiğinde Nedelya Meydanına ulaşılıyor. Solda Nedelya Kilisesi , meydanda Sofya Heykeli, Sveta Petka Ortodoks Kilisesi var.

Meydandan sağa doğru gidildiğinde hala restorasyon aşamasında olan Banyabaşı Cami’si(Kadı Seyfullah Efendi Cami) ile karşılaşıyoruz. 1566 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.Sofya ‘daki tek camidir.Dış tarafında ki hamam kalıntıları kazıları devam etmektedir.Bir Mimar Sinan sever olarak camiyi gördüğüm için çok mutlu oldum.

IMG_7916IMG_7906

Cami’nin arka tarafında park var. Camiyi kesen dik sokağa doğru ilerlediğimizde değişik bir sinogogla karşılaştık. Banyabaşı Cami’sinin hemen karşısında Merkez Hali var. Buranın içini de geziyoruz. İçinde yemek yeme mekanları ve alışveriş yapılacak dükkanlar ve tezgahlar var.

Nedelya Meydanı’ndan sola doğru gidildiğinde Sofya’nın meşhur caddesi Vitosha Caddesi’ne geliyoruz.Cadde geniş ve uzun bir cadde. Trafiğe kapalı olan caddede sağlı sollu ünlü ünsüz mağazalar, cafe ve restaurantlar var. Caddenin sonunda Vitosha Dağı tüm heybeti ve güzelliğiyle görünmektedir.Caddenin sonuna doğru yürüyüp dönüşte Happy Restaurant‘ta yemek yedik.

Yemekten sonra geldiğimiz yönde yürüyerek otele , oradan da Tsar Osvoboditel Bulvarı’ndan devam edip  Prens Bahçesi’nedeki Sovyet Ordusu Anıtı‘nı gördük.

IMG_7961

Böylece 1. günü tamamlıyoruz.