Önce dün girememiş olduğumuz Ayasofya Kilisesi‘nin içini daha sonrada Arkeoloji Müzesini gezdik. Ayasofya Kilisesi burada kenarda kalmış bir kilise izlenimi verse de gerçekten çok güzel bir kilise.

Arkeoloji Müzesi: Aslında Sofya Büyük Cami. Bu caminin asıl adı Koca Mahmut Paşa Camisi’dir.1494 yılında tamamlanan yapı Osmanlı -Rus Savaşı sırasında hastaneye,daha sonraki yıllarda kütüphaneye çevrilmiş ,günümüzde de arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır.

Dün dışından gördüğümüz Aziz Georgi Rotundası‘nın içini gezdik. Unesco tarafından koruma altına alınmış yapının içindeki 22 peygamberin tasvir edildiği freskler gerçekten etkileyici.Kilise Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır.Yapı salı ve cumartesi günleri gezilebiliyor.

IMG_7878Boyana Kilisesi: Unesco Dünya Mirası olan Boyana Kilisesi’ne gittik.Vitosha Dağı eteklerinde olan kiliseye gitmek için taksiye bindik.Şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta.Eşsiz ikonaları ve freskleriyle ünlü kilise küçük bir kilise olduğu için 8 ‘er kişilik gruplar halinde gezdiriliyorsunuz. Giriş ücreti 10 Leva.Boyana Kilisesi üç yapıyı içeren dini bir kompleks. Bahçesinde değişik ağaçlar ve bitkiler bulunmakta. http://www.boyanachurch.org

IMG_8025

IMG_8023IMG_8027

Vitosha Dağı:Biz dağa çıkmadık ama biraz bahsetmek istiyorum. Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen dağıdır.  6780 metre uzunluğundaki , yaklaşık yarım saat süren teleferik sayesinde çıkılmaktadır. Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezleri bu dağın yamacına kurulmuştur.Dağın zirvesinde büyük bir düzlük bulunmaktadır. Otel odasından görünüşü çok etkileyiciydi.

IMG_8051Otelin yanındaki caddeden yani Isar Ivan Shishman caddesinden aşağı doğru indiğimizde karşımıza bir park içinde bulunan Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi çıktı. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından yapıldığını okuyunca çok şaşırdık. 1903 yılında kiliseye çevrilmiş.Kara Cami olarak biliniyormuş.Bahçesinde çocuk parkı , kafe bulunmakta.Yine Mimar Sinan hayranı olarak bu kiliseye rastladığım için çok sevindim.

IMG_8043

IMG_8041 IMG_8044

Sofya için yazılan yorumları okurken görülmeye gerek olmayan bir yer olarak yazılmış ama ben her ülkenin çok bir şey olmasa da farklı kültür ve değerlerini tatmak açısından görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Sofya da bunlardan biri.