Peles şatosu veya Peles kalesi Romanya’da yapılmış oldukça romantik bir şatodur ve Sinaia şehrinde bulunmaktadır. Bükreş-Sinaia arası 120 km olup araba ile yaklaşık 2 saat sürmektedir. Kaleye giriş ücreti 20 Lei ve içeride fotoğraf çekmek için 5 Lei daha ödemek gerekiyor. Fotoğraf çekeceğinize dair yakanıza kağıt asıyorlar ve içeride rahat rahat istediğiniz fotoğrafı çekebiliyorsunuz. 20-25 kişilik gruplar ve rehber eşliğinde kalenin içini gezebiliyorsunuz.  http://www.visit.peles.roIMG_9019

1873 ve 1883 yılları arasında ,10 yıl süren inşaat sonucunda, neo-Rönesans tarzında bu muhteşem şato yapılmıştır.  Alman mimar Wilhelm Doderer ve Johannes Schultz tarafından yapılan bina, Çek mimar Karel Liman tarafından 1893 ve 1914′ün arasında biraz değişime uğramıştır. Kalenin bahçesinde bulunan 1.Carol ‘ün heykelini ve carrera mermerinden yapılmış heykelleri Raffaello Romanelli yapmıştır.Krallığın yazları avlanma köşkü olarak kullanılan kalenin bahçesi de en az içerisi kadar etkileyici ve çok güzel.

Kalenin içinde 170 oda ve 30 adet banyo vardır. Duvarlarda 2000 adet tablo bulunmaktadır.Odaların hepsini gezemiyorsunuz ama gezdiklerimizin hepsi birbirinden güzel ve özeldi.

Kalenin ilginç yerlerinden biri de ülkelerin savaşlarından kazanılmış ve ordularından alınmış 4000 parçalık savaş ve avlanma silah,kılıç vb araçların sergilendiği odaydı.

Kral Carol ve Kraliçe Elisabeth’in bir kız çocukları varmış ve hastalık sonucu evlatlarını yitirmişler.  IMG_8992

Kalenin ikinci katında Arap, Fransız ve Türk odalarına da yer verilmiş. Toplantı odası, kabul odası, kütüphane gibi bir çok odayı görmek mümkün.

Tarihte bir ilk olarak , değişik bir dizayn ile havalandırma sistemi yapılan  ve yine tarihte ilk olarak elektrik sistemi olan bir kaledir. IMG_8970

Her sene yarım milyon turist burayı ziyaret ediyormuş. Böylesi güzel, ihtişamlı ve gösterişli kaleyi görmenizi ve Romanya gezi notlarına eklemenizi öneririm.