Bükreş’ten Transilvanya Bölgesi’ni görmek için yola çıktığımızda ilk durağımız Sinaia. Bükreş’ten bir günlüğüne araba kiralıyoruz. Kiralama şirketine http://www.transvision.ro adresinden ulaşabilirsiniz. İster araba kiralayabilirsiniz ya da turlarına katılabilirsiniz. Size özel tur da yapıyorlar. Biz şöförlü araba kiraladık ve 190 euro odedik.Trenle daha ucuza da gidilebiliyor fakat kaleler ve gezilecek yerler tren istasyonuna uzak mesafede ve ara bağlantılar için mutlaka taksi kullanmak gerekiyor.

Bükreş-Sinaia arası yaklaşık 120 km ve 2 saat sürüyor. Yol kenarlarındaki ayçiçeği tarlalarını seyrede seyrede Sinaia ‘ ye varıyoruz. Transilvanya denince akla gelen Karpatlar , dağ yürüyüşü , tırmanma ve tabi ki kayak sporları yapmak için bir cennet.

Sinaia ‘ da ilk durağımız Sinaia Manastırı. Gerçekten muhteşem bir yapı. İçeri giriş 5 Lei. Sinaia Manastırı, adını Mısır’daki Sina yarımadasında yer alan, dinler tarihinde çok önemli bir yeri olan 2285 metre yükseklikteki Sina dağından almıştır ve  1690 – 1695 yılları arasında yapılmıştır. Manastırın içinde Romanya’nın, 1895 yılında kurulmuş olan, en eski dini müzesi yer almaktadır.

Manastırdan sonra ünlü Peleş Castle ‘ı görmeye gidiyoruz. Kral 1.Carol’un yazlık sarayı olan şatonun yapımı 10 yıl sürmüş. Şato hakkında daha detaylı bilgiye Peles Castle yazımdan ulaşabilirsiniz. Sadece buraya geldiğinizde bilet almak için çabuk davranmak gerekiyor. Belli sayıda kişi turlarla gezdiriliyor ve turlar hemen dolabiliyor. İçeri giriş 20 Lei ve fotoğraf için 5 Lei daha ödüyorsunuz.IMG_9019

Manastır ve Şatonun yapılmasıyla bu bölge çok canlanmış ve o dönemlerde villalar, oteller inşa edilmiş. Böylece Romen asilzadelerin tatil yeri haline gelmiş. Bu nedenle bu villalarda ve otellerde hala kalmak mümkün. Zaten Transilvanya’ya girer girmez çevredeki yapıların güzelliği karşısında büyüleniyorsunuz.

Sinaia’ dan Braşov’a doğru yol alıyoruz.