Sinaia’dan sonraki durağımız Braşov ve Bran Kalesi oldu. Bran Kalesi yazim icin https://gezginingezileri.com/2015/08/22/bran-castle-romanya/ tıklayabilirsiniz. Braşov Sinaia arası yaklaşık 47 km.Braşov, etrafı dağlarla çevrili, orjinal halini koruyabilmiş bir ortaçağ şehridir. Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer alan ve 250.000 nüfusu ile Romanya’nın 8. büyük kentidir. 1950-60 yılları arasındaki komünist dönemde ”stalin şehri” anlamına gelen ”oraşul stalin” adı ile anılmıştır.

IMG_9136

Şehrin sakin havası bizi cezbediyor. Meydanları , sokakları, açık hava restaurant ve kafeleri, renkli binaları ile     görülmeye değer bir şehir.

IMG_9140

Gezilecek yerler: Braşov’un en önemli merkezlerinden biri olan Piata Sfatatului Meydanı; Meydanın ortasında  , şu an tarih müzesi olan Eski Meclis Binası yer almaktadır. Meclis binasının tepesinde 1420 yılında yapılmış Trompetçi Kulesi adı verilen bir kule var. Bu kule etraftan gelen tehlikelere karşı gözetleme kulesi olarak kullanılırmış ve tehlike anında kuleden trompet çalarak halk uyarılırmış. Orjinal kule bir yangın sonucu yanmış , şimdi ki kule 58 m yüksekliğinde rönesans etkisinde yeniden yapılmış

.  IMG_9135

Diğer görülmesi gereken önemli yapı Black Church yani Siyah Kilise yapısı. Moğollar tarafından yıkılmış olan başka bir kilisenin kalıntılarının üzerine kurulmuş. İstanbul ve Viyana arasında yer alan bölgedeki en büyük Gotik kilise olarak biliniyor. Kilise; siyah kilise ismini 1689 yılında bütün şehri yerle bir eden yangından sonra, siyah isle kaplı duvarlarından dolayı almış. Kilisede Avrupa’nın en büyük Anadolu halı koleksiyonu mevcut.

Braşov’a gitmişken meydanda kahve keyfi yapmayı ve meydanın tam karşısındaki kitapçıya uğramayı ,Hollywood’daki gibi dağın içine yazılmış Braşov yazısının önünde resim çektirmeyi , renkli sokaklarını gezmeyi ihmal etmeyin.