Çeşme’ye 85 km uzaklıkta bulunan Seferihisarın en önemli turistik merkezi Sığacık. Seferihisar ilçe merkezinde deniz yok ama 5 km uzaklıkta deniz kenarında bulunan Sığacık ,bir balıkçı barınağı ile bir yat limanına sahip.   IMG_9657

Sığacık’ta iki önemli yerleşke var. Birisi Sığacık Kalesi , diğeri Teos Antik Kenti. Teos Antik Kenti’ne gittik fakat arabadan sonra kalıntılara ulaşmak için 1 km yürümek gerekiyormuş. Hava o kadar sıcaktı ki maalesef göremedik. Kazı alanında kazılar hala devam ediyor.

Gelelim Sığacık Kalesi’ne. Küçük bir balıkçı kasabası olan Sığacık’ta bulunan kale 1521-1522 yılları arasında Rodos Kuşatması’na hazırlık olması amacıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapılmış. Burada yaşam kalenin iç  kısmında. Kale kapısından içeri girdiğimizde  buranın yerleşimi ve mimarisinin güzelliği bizi cezbediyor.


Seferihisar, kalabalıktan uzak, huzurlu ve şehir yaşamının gürültüsünden uzak bir şehir olma özelliği dışında Türkiye’nin ilk Cittaslow yerleşkesi olma özelliğine sahip. Cittaslow, yavaş şehir manasına geliyormuş ve yerel ürün üretimini destekliyormuş. Mesela burada alışveriş merkezi yapmak , fast food dükkanları açmak yasakmış. Cittaslowun , Seferihisar’da en çok hissedildiği yer Sığacık.

Kalenin içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam, mescit ve ticari mekanlar bulunmaktadır. Evler bitişik düzende bazıları tek bazıları iki katlı. Evler genellikle beyaz boyalı , kerpiçten yapılmış ve çoğu avluya sahip. Evlerin bazıları cumbalı ve tahta kepenkli. Pencerelerin önleri çiçek saksıları dolu. Yani tek kelime ile muhteşem.

Sığacıktan, Teos Antik Kenti’ne giderken Akkum Plajları ve Ekmeksiz Plajı bulunuyor. IMG_9666

Sığacık kale içinde her pazar Sığacık Pazarı kuruluyormuş. Doğal ürünlerin satıldığı pazarı kaçırdığımız için üzülüyoruz. Cittaslow sembolü salyangoz resimli taş magnetlerden alıyoruz.

IMG_0125