Çeşmeden İstanbul’a dönerken bir kaç saatlik zamanımızı İzmir’in meşhur Kızlarağası Hanı’nda alışveriş yapıp , İzmir’e özel fincan kahvesini içip, Konak Meydanı’nda turlayarak geçirmek istedik.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hacı Beşir Aga tarafından 1744 yılında yaptırılmış.  Günümüze kadar bir çok heyelan, deprem gibi felaketler sonucunda zarar görmüş ve onarılmış.


Diğer Osmanlı hanları gibi avlulu, çarşılı hanlar düzenindedir. 4000 metrekarelik, dikdörtgen planlı, 2 katlı, 600 metrekarelik avluya sahip bir yapı.Üst katta 73 oda varmış. Bakırcı Bedesteni, Çuha Bedesteni, Cevahir Bedesteni ismiyle anılan bedestenler birbirine kapı ve geçitlerle birbirine bağlanmış. Ticari açıdan İzmir’in en merkezi yerine yani liman ağzına yapılmış olan yapının üst katları konaklama alt katları depolama ve ticaret amaçlı kullanılırmış. Hana gelen kervanların yükleri burada boşaltılır, alışverişler burada yapılırmış. At, eşek , katır gibi kervan hayvanları avluya bağlanır ve belli bir saatte hanın kapıları kapatılırmış. Artık eskisi gibi ticaretin merkezi olmasa da turistik amaçlı keyif alınabilecek bir yer burası.

Ömer Usta Kahvecisi’nde, lokum eşliğinde fincanda pişirilmiş kahvelerimizi içip, dükkanları dolaşıp, hediyelik alışverişimizi yapıyoruz.

Konak Meydanı

Handan sonraki durağımız Konak Meydanı. Meydandaki Konak Camisi ve İzmir Saat Kulesi’nin güzelliği karşısında bir kez daha büyüleniyoruz. Meydanda ayrıca Hükümet Konağı ve İzmir Büyükşehir Belediye binaları da bulunmakta.

2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılı için 1901’de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından yaptırılmış olan saat kulesi 25 metre yüksekliğindedir ve 4 çeşmesi vardır.  IMG_0054

Konak Yalı Camii ise 18. yüzyılda klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiş olan firüze çinilerle süslü bir camidir. Tam olarak ne zaman kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Klasik Osmanlı mimarisi üslubunda yapılmış olan cami sekizgen planlıdır. Pencerelerin etrafını çeviren çinilerle dikkati çekmektedir. Caminin içerisi çinilerle bezenmiştir.Tek şerefeli, yuvarlak gövdeli minaresi bulunmaktadır.IMG_0057

Meydanda biblo gibi duran bu iki yapıyı ziyaret etmeden geçmemenizi  tavsiye ederim.