Tamamen tesadüf eseri keşfettiğimiz Omis kasabasına tek kelime ile bayıldık. Split’ten Dubrovnik’e sahil yoluyla giderken karşımıza çıktı ki hem gidişte hem dönüşte burayı gezmeden geçemedik.

Split’e 25 km uzaklıkta olan Omis, Adriyatik Denizi ile Cetina Nehri’nin buluştuğu noktada konumlanmış. Cetina Nehri 105 km uzunluğunda. Omis bölgesi, kumlu plajları,koyları,sarp kayalıkları ve muhteşem denizi ile olağanüstü güzellikte bir kıyı boyunca uzanıyor.

Cetina Nehri kanyonundan içeri girildiğinde uzun dar bir araba yolu ile karşılaşıyorsunuz.Yol boyunca devam ettiğinizde piknik yapılacak yerler,çadır kurulabilecek alanlar ve 6 km sonra restaurant ve piknik alanı içeren Radmanove Mlinice’ye ulaşıyorsunuz. Nehrin kenarında bulunan bu alandan nehir gezi tekneleri kalkıyor. Tekne turu yaklaşık 2 saat sürüyor . Doğa mükemmel ve sessizlik hakim.  Yeşilin birbir tonuna doyup bol bol oksijen depoluyorsunuz. http://www.radmanove-mlinice.hr den inceleyebilirsiniz.

Omis spor cenneti diyebiliriz.Nehrin sonunda rafting yapanlara ve nehrin oluştuğu kanyondaki kayalara tırmanış yapan dağcılara rastlıyorsunuz.

Deniz, kanyon, nehir, spor ,tekne gezisi ile Omis keşfedilmesi gereken tam bir turist cenneti.