Legoland Billund ; Avrupa’daki legoland parkların en büyüğü ve 1968 yılında açılmış.Daha önce Legoland Almanya ‘ya gitmiştik ve tadı damağımızda kalmıştı. Gerçekten de Billund Legoland çok büyükmüş.IMG_9662

Billund,Danimarka’nın Jutland Yarımadası’nda yer alıyor.Yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Billund Havaalanı‘ndan buraya ulaşılabiliyor.Parkın içinde istenirse konaklamak için otel de bulunmakta.Biz çok pahalı olduğu için Odense’de kalmayı tercih ettik.Legoland’e ulaşmak ve açılış saati olan saat 10.00 da kapıda olmak için erkenden yola çıkıyoruz. Yalnız temmuz ayı olmasına rağmen sağnak yağan yağmur  moralimizi bozuyor.Acaba gelen olur mu bu yağmurda gibi düşünceler karşısında yoldaki trafiği ve otopark kuyruğunu görünce şaşırıyoruz.Kuzey ülkeleri herhalde bu duruma çok alışık olmali ki çocukları yağmurluk ,yağmur çizmeleri ile giydirmişler ve umursamadan parka doğru koşturuyorlar.Yaklaşık 1 saat sonra yağmurun durması güneşin açmasıyla çok seviniyoruz.

Legoland giriş biletlerini 1 hafta önceden internetten satın aldık.13-64 yaş yetişkin sınıfına girdiği için kişi başı 295 Dkk ödemiştik.İnternetten almak hem daha ucuz oluyor hem de kapıda bilet kuyruğunda beklememiş oluyorsunuz.Araba otopark ücreti ise 50 Dkk. Temmuz ayında gittiğimiz için parkın açık saatleri  10.00-20.00 idi.Her dönem farklı saatlerde kapanıyor.

Park gerçekten çok büyük ve Imagınatıon Zone,Ninjago World,DuploLand,Mini Land,Legoredo Town,Knights Kingdom,Polar Land,Pirate Land,Adventure Land,Event Picnic Area bölümlerinden oluşuyor.Bu bölümler güncel lego serilerini anımsatan konseptler . Her parkta olduğu gibi yeme içme dükkanları,her temanın eşyalarının ve oyuncaklarının satıldığı dükkanlar,show alanları,sinema,otel de bulunuyor.

Biz, biri 13 diğeri 2 yaşında olan çocuklarımızla gittiğimiz için parkta iki gruba ayrıldık. Ben kızla küçük gruplara hitap eden Duplo Land ve Mini Land bölümlerinde vakit geçirirken oğlum babasıyla rollercoaster gibi heyecanlı bölümlerde eğlendiler.Bir ara çocukları değiştik ve benimde en çok sevdiğim sulu bölümler ve Ninjago lazerli oyun bölümlerine oğlumla beraber gittik. Bir oyuncağa binmek için bazen 40 dakika bile kuyrukta bekleyebiliyorsunuz. Bunun için biraz planlı olmak gerekiyor. Bazı şeylere iki kere de bindiğimiz oldu ama bazı yerlerde  çok da  bekledik.

Öğlen yemek için  İtalyan Restoranı tercih ettik ve pizza yedik. Yemek yenilebilecek bir çok yer mevcut. IMG_9647

Parkta çok geniş bir alanda şehirlerin minyatürlerinin legolardan yapıldığı bölüm olan Mini Land mevcut.Yapıların arasına insan,araba,uçak,ağaç gibi figürler ekleyerek muhteşem temalar oluşturmuşlar.Burayı gezmek ve incelemek ayrı bir keyif. Bence burayı sona bırakmak daha doğru.

Lego Shoplardan alışveriş yapmak için söyleyebileceğim tek şey fiyatlar hiç de ucuz değil.Legoların vatanı Danimarka olmasına rağmen Türkiye’deki fiyatları çok iyi biliyorum ve aralarında belki 10 TL ucuzluk var yok. Yalnız her çeşit legoyu burada bulabiliyorsunuz.Oradan taşımaya değmez diyerek anahtarlık,figür lego vs.alıp çıkıyoruz.IMG_9691

Legoland için genel anlamda önerilerim yaz,kış,yağmur,güneş,sıcak,soğuk demeden bol bol eğlenmeye konsantre olmak ve yağmurluk yedek kıyafet getirmeyi unutmamak gerekiyor.Legoland gezisinin çocuklara verilebilecek en güzel hediye olduğunu düşünüyorum. http://www.legoland.dkIMG_9624