Danimarka gezimize; Odense ve Legoland’den sonra Kopenhag şehri ile devam ediyoruz. Odense’den Kopenhag yaklaşık 168 km ve arabayla 2 saat kadar sürüyor. Odense’den Kopenhag’a ulaşmak için köprüden geçiliyor ve köprü paralı.Yaklaşık 107 TL para ödedik.

Danimarka’nın en büyük şehri ve başkenti olan Kopenhag,ülkenin en büyük adası Zealand’de yer alıyor. Kopenhag , Danimarka ve İskandinavya’nın en turistik kentlerinden biri. Fakat temmuz ayı olmasına rağmen kış soğuğu ve sağnak yağmuru ile en turistik ayı ne zaman sorusunu akla getiriyor.Hangi ay olursa olsun mutlaka yanınıza uzun kollu ve mont tarzı bir şey alınması gerekiyor diye tavsiye verebilirim.

Kopenhag’da otelimiz Radisson Blu Falconer Otel.Anladım ki Danimarka’da Radisson Blu Otelleri mükemmel konumda fakat inanılmaz eski ,odaları klimasız ve küçük. Geceleri soğuktan odada donduk ve kat kat giyinmek zorunda kaldık.IMG_9819

Kopenhag’a gelir gelmez ilk yaptığımız ve gerçekten karlı olduğumuz Copenhagen Card almak oldu. Kartı aldığınızda tren ,otobüs , metro, müzelerin çoğu, Tivoli eğlence merkezine giriş , kanal turu ve bir çok yere bu kartla bedava giriyorsunuz. 24-48-72 ve 120 saatlik seçenekleri var.Biz 48 saatliği tercih ettik.Yetişkin 529 DKK, çocuk 269 DKK. Yani biz 3 kişi 595 TL ödedik.Yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim. Danimarka çok pahalı bir şehir. Müzeleri de bir o kadar pahalı. Bu yüzden iyi araştırıp iyi bir plan yapmak gerekiyor .  Her türlü bilgiye http://www.copenhagencard.dk adresinden ulaşılabilir.

KOPENHAG’DE GEZİLECEK YERLER:

NYHAVN KANALI: 17.yy ‘a dayanan bir tarihe sahip olan Nyhavn Limanı , şehre gelen ve şehirden giden malları taşıyan gemilere ev sahipliği yapmış. Bölge , Kopenhag’ın simgesi haline gelmiş ve yüzyıllık renkli binaları , birbirinden güzel kafe , bar , restoranlarıyla şehrin en turistik yerlerinden birini oluşturmuş.

AMALİENBORG SARAYI  ve MERMER KİLİSE:Danimarka kraliyet ailesinin ikamet ettiği 18.yy da inşa edilmiş ve 4 ayrı binadan oluşan saray.Sarayların ortasında Kral V.Frederik heykeli bulunuyor.Kraliyet ailesi hakkında bilgi sahibi olunabilecek müzeye Kopenhag Card ile giriyoruz. Sarayların bulunduğu meydanda her gün saat 12.00 de askerlerin nöbet değişim seremonisi seyrediliyor.Meydanın hemen karşısında ise Mermer Kilise bulunuyor.

KASTELLET SURLARI:1626 yılında kral 4.Christian zamanında,Kopenhag’ı denizden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmış.Avrupanın en eski askeri garnizonu burada bulunuyor ve hala burada askeri ofisler bulunmakta.18.yy da burada bir hapishane,kilise inşa edilmiş.Danimarka’da surlar taştan değil korunacak yer ortada bırakılıp yeşil bitki örtüsü ile duvar çekilmiş.Kastellet’in bir tarafında 18 yy da inşa edilmiş St.Alban Kilisesi,Langelinie Park,Gefion Çeşmesi bulunuyor.Ziraat ve saban tanrıçası Gefion için yapılmış çeşmede dört öküz yer alıyor.Efsaneye göre Gefion ,öküze çevirdiği dört oğluyla birlikte büyük bir toprak parçasını koparıp denize fırlatmış ve Zealand Adası’nı oluşturmuş.Gefion çeşmesi 1908 ‘de Carlsberg Bira tarafından yaptırılmış.

KÜÇÜK DENİZ KIZI HEYKELİ: Kopenhag’ın simgesi olmuş , bir taşın üzerinde yer alan bronz heykel, Andersen ‘in Küçük Deniz Kızı romanından esinlenmiş. Heykel; Kastellet’in önündeki Langelinie Limanı’nda yer almakta. 1909 yılında Carlsberg Bira sponsorluğunda yapılmış.Heykelin büyüklüğü 125 cm.IMG_9907

 

ROSENBORG SARAYI VE BAHÇESİ: Kral IV.Christian 17.yy da şehir merkezinde Rönesans bahçeleri oluşturmuş ve bahçenin içinde sarayı yer almış. Bahçeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz ama sarayın içini gezmek için bilet almak gerekiyor.Biz Kopenhag Kart ile ücretsiz gezdik.

TİVOLİ BAHÇESİ: Şehrin gezilmesi gereken en önemli yerlerinden biri.1843 de kurulan parkın içinde konser alanı ,lunapark,tiyatro sahnesi,kafe,bar,restoranlar,binlerce ağaç ve çiçek çeşidi bulunmakta.Kopenhag Card ile ücretsiz geziliyor ama lunaparktan yararlanmak için ayrıca ücret ödemek gerekiyor.Efsaneye göre Walt Disney’e Disneyland’i kurması için ilham olmuş.IMG_9823

CHRISTIANIA ÖZGÜRLÜK BÖLGESİ: 1971 yılında bir grup hippinin terk edilmiş askeri barakaları işgal edip Danimarka yönetiminden ayrı bir yönetim benimseyerek yaşadığı bölgeyi görmeden geçmemek gerekir. Her sokak başında yüzü maskeli kişilerin nöbet tuttuğu sokaklarda resim çekmek yasak ama biz bir iki kaçak kare yakaladık.

CHRİSTİONSBORG SARAYI: Danimarka Parlementosu,Başbakanlık ve yargıtaya ev sahipliği yapan binanın bir kısmı ücretsiz olarak gezilebiliyor.IMG_9972

SAVİOUR KİLİSESİ: Christianshavn Bölgesinde yer alan Barok tarzda yapılmış ve yapımı 1752 yılında tamamlanmış kilise 90 metre yüksekliğinde.Döner kulesinin üstüne çıkabiliyorsunuz.

GUINNES DÜNYA REKORLAR MÜZESİ:  Ostergade  Caddesi 16 numarada yer alıyor.IMG_9922

RADHUS BELEDİYE BİNASI: Kopenhag belediye meclisinin genel merkezi olan yapı, Tivoli Bahçesi’nin arkasındaki caddede yer alıyor.IMG_9826

NORREPORT MARKET: Norreport istasyonu ve metro durağına bir kaç metre uzaklıkta yer almış modern yapıdaki marketi ve buranın önüne kurulmuş eski eşya pazarını geziyoruz.Bu pazar her gün burada mı bilmiyoruz ama ahşap kutu kolleksiyonuma sevinerek  bir kutu daha ekliyorum.Ayrıca eskicilerin yer aldığı Ravnsborggade Caddesi de eski severlerin gezeceği bir yer.IMG_0062STROGET ALIŞVERİŞ CADDESİ: Şehrin en büyük ve en popüler alışveriş caddesidir. Çocuklar için Disney,Lego mağazalarını burada bulabilirsiniz.Cadde ayrıca trafiğe kapalı olduğu için çocuklarla rahatça gezebiliyorsunuz.

IMG_9924

CANAL TOUR: Kopenhag kart ile ücretsiz kanal turuna katıldık. Kanallar şehri Kopenhag ‘da mutlaka tura katılmanızı öneririm.Gerçekten güzel bir deneyimdi.Nyhavn Limanı’na,Deniz Kızı Heykeli’ne bir de denizden bakma imkanı oldu. Rehber ,hem kendi dillerinde hem de ingilizce yol boyu binaları ve çevreyi tanıtıyor.

Kopenhag, gerek yüzlerce bisiklet ve bisikletlisiyle , gerek kanalları ,kanalları birbirine bağlayan köprüleri, kanal boyunca dizilmiş birbirinden güzel ,tarihi ,renkli binaları ile bize biraz Amsterdam’ı anımsattı.

Dönüşte Kopenhag Havaalanı’ndan İstanbul’a dönüş yaptık. Kopenhag Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta ve M2 sarı metro hattıyla gidebiliyorsunuz. Şehirde zaten 2 tane metro hattı var,M1 yeşil ve M2 sarı metro hattı ile gezilecek  bir çok yere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.