(internetten alıntı) Oresund Köprüsü

Danimarka’ya kadar gelmişken İsveç’in üçüncü büyük şehri olan Malmö’nün sadece 25 km kadar uzakta olduğunu, araştırmalarımız sonucunda  gördüğümüzde hemen gezi listemize aldık.Bu yolculuğun en güzel kısmı Oresund Köprüsü‘ nden geçmekti.Bu iki ülke 8 km uzunluğunda bir köprüyle birbirine bağlanmış. Oresund Köprüsü’nde hem kara yolu hem de demir yolu taşımacılığı yapılıyor. 2 katlı köprünün alt katından demir yolu , üst katından kara yolu geçiyor.En güzel tarafı da köprü deniz üstünde giderken birden denizin altından devam ediyor olması.Biz Malmö’ye geçmek için tren yolunu tercih ettik.2 yetişkin ,2 çocuk gidiş dönüş 288 DKK ödedik. Önce Kopenhag ana istasyonuna gittik.Araştırmalarımda tren direkt gidiyor, pasaport kontrolü yapılmıyor yazıyordu. Ama tren önce hava alanı istasyonuna kadar gidiyor, oradan başka bir trene binmek için giderken pasaport kontrolü yapılıyor.Sebebi mülteci akınını önlemek içinmiş.Tren yaklaşık 30 dakika sonra Malmö’ye vardı.IMG_0100

Malmö’de gezilecek yerler tren istasyonuna yürüme mesafesinde. Turistik olarak gezilecek 3 ana meydan var.Gustav Adolfs Torg,Lilla Torg ve Stortorget Meydanları.İlk önce en büyük meydanı Stortorget’e geliyoruz.Meydanın çevresinde İsveç mimarisini yansıtan binalar var. Meydanın en sevdiğim yeri ise muhteşem çiçekleri oluyor.Meydanda ayrıca 1800′ de açılmış Apoteket Lejonet yani eski bir eczane var. Eczaneyi biraz geçince yolun ortasına dizilmiş orkestra heykellerinde resim çektiriyoruz.Heykellerin bulunduğu caddeden yani Södergaten Caddesi’nden ilerleyip Gustav Adolfs Torg Meydanı’na geçiliyor.Bu meydanda güzel bir park,çiçekçiler,heykeller bulunuyor. Meydandan kanala doğru ilerlediğimizde ise köprüde çeşitli ayakkabıların bulunduğu heykelleri görüyoruz.

Bizim en sevdiğimiz ve en beğendiğimiz ise Lila Torg Meydanı oldu.Meydanda eski ve renkli evler,restoranlar,kafeler var.Meydanları birbirine bağlayan caddeler trafiğe kapalı ve burada alışveriş yapılacak dükkanlar bulunmakta.Bunlardan biri de İsveç markası H&M. Meydanda el yapımı ahşap ayakkabı ve ahşap at satan bir mağazadan çok pahalı olduğu için sadece magnet,anahtarlık alıyoruz.

Lila Torg’dan Malmö Müzesi’ne doğru yürürken muhteşem binaların olduğu sokaklardan geçiyoruz.

Slottstradgarden‘a geliyoruz. İçinden kanalların geçtiği park muhteşem güzellikte. Malmö Kalesi , su ile çevrili ve korunmak için yine yeşillikle kaplı duvarlarla çevrilmiş.Bu arada İsveç’in en yüksek binası ( 190 metre yüksekliğinde ) Turning Torso Binası’nı uzaktan görüyoruz.

Malmö’de gezilecek çok fazla bir yer yok ama Oresund Köprüsü’nden geçmek , geçerken denizin üstündeki rüzgar güllerini seyretmek , en önemlisi de bu kadar yakın mesafede bir ülke deneyimi daha yaşamak için Kopenhag’a giden kişilere Malmö’yü de tavsiye ederim.