Odense’den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Egeskov Şatosu ve çevresini görmek için yola çıkıyoruz. Şansımıza, yağan sağnak yağmur , böyle güzel bir yeri görmekten bizi vazgeçiremiyor. Yağmur öyle bir yağıyor ki yolda göz gözü görmeden ulaşıyoruz.IMG_9716

Şato Avrupa’nın en iyi korunmuş su şatosuymuş. 1554 yılında Rönesans tarzında yapılmış şato, derinliği 5 metre olan küçük bir göl içinde, meşe kazıkları üzerine inşa edilmiş.Şato iki adet yapı içeriyor.Şatonun çevresinde 200.000 m2 lik bir alanı kaplayan park var. Parkta çeşitli bitkiler yer alıyor ve park çeşitli bölümlere ayrılmış.Gerçekten buranın ambiyansı görülmeye değer.

Egeskov Slot , aynı zamanda bir çok müzeye de ev sahipliği yapıyor.Klasik araba ve uçak müzesi,kurtarma araçları müzesi,klasik bisiklet,eski kıyafetler müzesi,bakkal müzesi,oyuncak bebek müzesi .Ayrıca şatonun ikinci bölümünde 1850-1900 yıllara ait moda müzesi de var.

İçeriyi gezmek için iki ayrı seçenek var.Sadece bahçeyi ve müzeleri gezebilir ya da şatolar da dahil tüm alanı gezebilirsiniz. Bahçe ve müzeler yetişkin 180 DKK,çocuk 110 DKK, şato dahil tüm yer yetişkin 210 DKK,çocuk 130 DKK. detaylı bilgi almak için http://www.egeskov.dk sitesine bakabilirsiniz.