Çocukla seyahat etmek iyi bir planlama gerektiriyor.Her çocuk birbirinden farklı olduğu gibi hoşlandıkları oyuncaklar ya da oyunlarda çok farklılık gösteriyor. En son gittiğimiz 3 saat süren Danimarka uçak yolculuğunda 2 yaşındaki kızım için yanımıza neler aldık , uçakta nasıl oyalandık örneğini paylaşmak istiyorum.IMG_9398

Öncelikle mutlaka ama mutlaka yanımıza yedek kıyafetler aldık. Billund’a giderken uçakta başıma çok kötü bir olay geldi. Uçakta yemek dağıtıldı ve sıra içeceklere geldi.Hem kendim hem kızım için ayran isteme gafletinde bulundum ki bir daha tövbe ettim. Ayranlar benim önümdeydi ve kızımın benim üstüme atlama girişimi ile bir bardak dolusu ayran kucağımıza döküldü. Hadi yedek kıyafetlerle onun üstü değişti.Ya ben? Yaklaşık 2 saat vıcık vıcık kaskatı kesilmiş ,içime kadar işlemiş bir kot pantolonla buz gibi oturmak zorunda kaldım.Bu yüzden bir daha uçakta sudan başka bir şey içmemeye karar verdim.

Uçakta uçuş boyunca oyalanması için çantamıza  beraber uyuduğu ve yanından ayırmadığı ayı,kedi peluş oyuncakları, oyun hamurları,çıkartma kitabı,sevdiği kitaplardan bir kaçı,boyama kitabı,kalemler,minik paketlenmiş hediyelikler koyduk. Uçuş boyunca hepsini oynamak zorunda kalmadık.Bazılarını gidişte bazılarını dönüşte oynadık.

Kalkışlarda ve inişlerde kulak problemi yaşamamak için mutlaka yanımızda suluk ve atıştırmalık bir şeyler bulunduruyoruz. Daha büyük çocuklar için sakız da verilebilir.

Biz genelde THY ile uçuyoruz ve THY’de  2 yaştan itibaren koltuk ücreti ödemek zorundasınız.Bu nedenle çocuklar için onların yiyebileceği tarzda çocuk yemeği çıkıyor.Daha küçükler için meyveli ve sebzeli kavanoz mamaları veriyorlar. Zaten biraz da yemek yerken oyalanıyorlar.Ayrıca  uçaklardaki eğlence sistemi ekranlarından çizgi film de seyredilebilir. Ama bundan sonraki uçuşlar için kendimize bir çocuk kulaklığı edineceğiz. Çünkü uçaktaki kulaklık büyük geldi.

Giderken normal koltukta gelirken ise business class da geldik. Bu seferki business class koltukları çok değişikti.Oturma düzeni de çok değişik olduğundan, küçük çocuk tek oturamayacağı için bizim bir koltuk boş kaldı. En güzeli de baba ile benim aramdaki boşlukta ayakta dolaşabildi.Yalnız Business Class’ta çocukla seyahat etmek  biraz zor.Çünkü azıcık vızıldasa ‘ ben buraya bu kadar para farkı verdim, şimdi çocuk sesi mi çekeceğim’ bakışlarıyla karşılaşabiliyorsunuz.IMG_0216

Çocukla seyahat gerçekten çok plan program istiyor.Bir çok zorluğun yanında ,onlarla gezmenin, anı biriktirmenin keyfi bir başka oluyor.Sonrasında, yaşanılan olumsuzluklar hemen unutulup , kendinizi bir sonraki seyahat planları yaparken bulabiliyorsunuz.