Kastamonu’ya gitmeye karar verdikten ve araştırmaya başladıktan sonra ne kadar çok gezilecek görülecek yerlerinin , tadılacak yemeklerinin olduğunu gördüğümde çok şaşırdım.Gerçekten Türkiye’de gezilecek yerler listesine dahil etmek gereken bir yer.

İstanbul’dan Kastamonu’ya uçak da var ama biz karayolunu tercih ettik. Yaklaşık molalarla birlikte 6 saatte Kastamonu’ya vardık.Kalacak yer olarak şehrin en merkezi yerinde yer alan Kurşunlu Han Oteli‘ni seçmiştik.Açıkçası internetten rastgele bulduğum otelden çok memnun kaldık. 1 hafta önce telefonla rezervasyon yaptırdık ve bu sefer gezide annem de olduğu için iki oda ayırttık.Odalar hem geniş hem de çok temizdi.Otel ,gezilecek yerlerin ve çarşının tam ortasında olduğu için yeri de çok güzeldi.Malzemeleri ve lezzeti bol olan açık büfe sabah kahvaltısı da dahil olan otelden çok memnun kaldık. Kastamonu’ya yolunuz düşerse Kurşunlu Han Oteli tavsiye ederim. Han tarihi bir han olduğu için kalmasınız da mutlaka görmeniz gerekir.

Kurşunlu Han: Candaroğulları Beyliği’nin son hükümdarı ve Fatih Sultan Mehmet’in dayısı İsmail Bey tarafından 1443-1461 yılları arasında yaptırılmış.16.yy da Kastamonu’nun en çok kira geliri getiren ticaret merkezi olmuş.1998 yılında handa bulunan dükkanlar boşaltılmış ve 2004 yılında restore edilmiş ve 2008 yılında otel olarak işlevine devam etmiş. Akşamları otelin avlusu canlı müzik eşliğinde restaurant olarak da dışarıdan gelen misafirlere hizmet veriyor. http://www.kursunluhan.com

Nasrullah Camii ve Şadırvanı: Maalesef restorasyon aşamasında olduğu için her tarafı kapalıydı. Biz gezemedik ama Osmanlı İmparatorluğu’nun Kastamonu’da inşa ettiği ilk anıtsal eserlerden biri olması ve ilk istiklal marşımızın burada okunması gibi tarihsel özellikleri sebebiyle açıldığında mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.

Cumhuriyet Meydanı: Şehrin en büyük meydanı ve çevresinde bir çok tarihi kamu binası yer alıyor.En önemlisi mimar Vedat Tek’in Hükümet Konağı,Kastamonu Üniversitesi rektörlük binası,Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi.Meydanın ortasında kurtuluş mücadelesini simgeleyen Şerife Bacı Anıtı var. Anıt gerçekten çok güzel yapılmış.

Hüma Hatun Konağı  ve İsfendiyar Camii: Cumhuriyet Meydanı’nın sağına doğru ilerlediğimizde Kastamonu’da bir çok konaklardan biri olan ve restore edilip Hanımlar eğitim ve Kültür Merkezi olarak açılan konağı dıştan gördük. Hemen yanında 1439 da tamamlanan kagir duvarlı,ahşap tavan ve çatılı,kiremit örtülü,ahşap minareli İsfendiyar Camii var.

Kastamonu Saat Kulesi: Cumhuriyet Meydanı’nın solundan Saray Üstü Tepesi’ne doğru çıkıldığında şehrin tüm panoramasının da görüleceği,1885 yılında Vali Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi’ni gezdik. Şehrin manzarasının tadını çıkarmak için buradaki cafede vakit geçirilebilir.

İsmail Bey Külliyesi: Cami,medrese,Deve Hanı,türbe,misafirhane ve hamamdan oluşan külliye 2009 yılında restore edilmiş.Buradaki cami Şehinşah Kayası üzerine temel kazısı yapılmadan inşa edilmiş. Mermer kapısı ve içindeki yazılar görülmeye değer. Candaroğulları Beyliği’nin son hükümdarı İsmail Bey ve çocukları türbeye defnedilmiş.

İsmail Bey Külliyesi’nin olduğu sokaktaki tarihi Kastamonu evleri ve sokakları gezilebilir.IMG_0942Osmanlı Sarayı: Bu eserin yapımına 1895 yılında başlanmış 1915 yılında hizmete açılmış.Uzun yıllar belediye hizmet binası olarak kullanılan yapıda Kastamonu ili için önemli kararların alındığı ve Atatürk’ün de ziyaret ettiği saray şu an otel olarak kullanılıyor.Atamızın kaldığı odayı gezme fırsatımız oldu.

Yakup Ağa Külliyesi:1541 yılında Yakup Ağa tarafından yaptırılan külliye cami , imaret,sıbyan mektebi ve iki medreseden oluşmakta.Külliyedeki cami Yavuz Sultan Selim’in hocası Halimi Çelebi tarafından 1546 dan önceki bir tarihte yapılmış.Rivayete göre Halimi Çelebi, padişahın kendisine verdiği bahşişleri şahsı ve ailesi için harcamayı doğru bulmamış ve biriktirerek Kastamonu’ya cami ve kadınlara ve erkeklere ayrı iki hamam yaptırmış.

Kastamonu Kalesi: Kommenler Hanedanı zamanında 12.yy içerisinde Türklerin bölgeye yaptıkları akınlar sonucunda yapılmış. 112 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alan kaleye belli bir yerine araba ile çıkabiliyorsunuz. Sonrasında hafif meyilli bir yoldan, hediyelik eşya satıcılarının bulunduğu tezgahların ortasından geçip kaleye ulaşıyorsunuz.

Kalenin olduğu tepeden aşağıya inildiğinde restore edilmiş tarihi Kastamonu evlerinin ve bir çok türbelerin bulunduğu caddeye geliyoruz.

Şeyh Şabanı Veli Türbesi: Biz sadece bu türbeyi gezebildik.Cami,türbe,iki dergah evi,şadırvan ve asa suyundan oluşan külliye 1611 yılında yapılmış.Şeyh Şabanı Veli’nin asasını yere vurmasıyla çıktığına inanılan zemzem ile aynı tat ve kokuya sahip olunan sudan bizde tadıyoruz.Bu suyun bazı hastalıklara şifa olduğuna inanıyorlar.

Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı:1746 yılında yaptırılan medresede 21 adet dükkan ve ortasında bir şeyler yenip içilecek bir kafesi var. Dükkanlarda geleneksel taş baskı tekniğiyle yapılan örtüler,geleneksel kastamonu evleri maketleri,sarımsak, sepetler,ahşap kutular ve çeşit çeşit hediyelikler satılıyor.

Çatalzeytin İlçesi: Kastamonu’ya gelmişken sahil kesiminde yer alan Çatalzeytin ilçesi ve köylerini de gezdik. Karadeniz öyle dalgalıydı ki sahile vuran denizin sesi muhteşemdi.Dar ve derin vadilerle yarılmış olan Küre Dağları’nın Çatalzeytin sınırları içerisindeki en yüksek noktası 1958 metre yüksekliğindeki Yaralıgöz mevkisi sisler arasında kalmış bitki örtüsü,virajlı yolları ile görülmeye değerdi. Yaralıgöz aynı zamanda önemli bir mesire yeri.Vakit olsaydı burada temiz hava eşliğinde piknik yapmak gerekti.

Kastamonu’da ne yenir? Kastamonu lezzetlerinin en başında çekme helva geliyor. Pişmaniyeye benzettiğimiz helvayı Sepetçioğlu Dükkanından aldık.Ayrıca en meşhur Taşköprü ilçesinde çokça yetişen sarımsaktan mutlaka almak gerekiyor.Kastamonu pastırması almak içinse Tabakoğlu Pastırmayı tavsiye ederim. Lezzet muhteşem.Pastırmayı o kadar ince doğruyorlar ki seyretmek harika.IMG_1003

Biz daha çok Münire Sultan Medresesinin yanındaki Münire Sultan Sofrası’nda ve Tabakoğlu Pastırmanın yanında yer alan Kaya Pidede yedik.Çiğ böreği andıran etli ekmek,tirit,banduma ,simit tiridi yedik.

Kastamonu  kısaca lezzet duraklarıyla, yemyeşil doğasıyla, tarihi konakları ve tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir nokta.