Montenegro’nun başkenti Podgorica’ya THY’nin sabah uçuşu ile ulaşıyoruz. Uçuş 1 saat 50 dakika sürüyor. Podgorica havaalanı oldukça küçük bir havaalanı. Pasaport kontrol kuyruğunda çocuklu olduğumuz için bir polis tarafından öne alınıyoruz.Yoksa uçak full olduğu için bayağı bir sıra beklemek zorunda kalacaktık. İşte çocukla gezmenin faydaları diyelim. Hemen bir taksiye atlayıp otele ulaşıyoruz.Otelimiz Hilton Otel. Gayet merkezi bir otel diyeceğim ama zaten şehir o kadar küçük ki… Otele yerleştikten sonra çok hasta olmama rağmen bir an önce gezmeye başlıyoruz. Biz dışarı çıktığımızda yağmur yağmaya başlıyor ama yine de yürümeye devam ediyoruz.

Otelden çıkıp çok az bir mesafeyle eski Osmanlı Mahallelerine ulaşıyoruz. Burada bir saat kulesi var ama TİKA tarafından restorasyonda olduğu için etrafı sarılıydı. İkinci Dünya Savaşı’na kadar burada Osmanlı eserleri çok fazla olmasına rağmen şu an bizim görebildiklerimiz sedece iki tane cami ve bir kaç ev.

Podgorica’nın ortasından Ribnica Nehri geçiyor ve bu nehrin üzerinde bulunan Milenyum Köprüsü’nü görmeye gidiyoruz. Podgorica’da görülecek en önemli yer burasıymış. Köprü bence çok vasat bir köprü ama nehir manzarası muhteşem. Nehirde kano yapılıyor ve yazın burada nehire girenler varmış.

Köprünün sağında kalan Hercegovacka Caddesi ve çevresindeki caddelerde kafeler restoranlar var. Burası şehrin en hareketli caddeleriymiş fakat biz fazla bir hareket göremedik. Sokaklar neredeyse boştu, kafelerde çok az insan vardı. montenegro 320

Yağmur yağmaya devam edince taksiye binip Delta City alışveriş merkezine gittik. Yolda büyük bir katedral gördük. Biz gezmedik ama gezmek isteyenler için Hram Hristovog Vaskrsenja Katedrali.

hram hristovog vaskrsenja podgorica ile ilgili görsel sonucu
internetten alıntı

Lüks markalar da bu katedrale yakın caddelerde sıralanmış.Hard Rock Cafe severler Cetinjski Caddesi Capital Plaza adresinden ulaşabilirler.

Montenegro’da şu yenir bu yenir diyemeyeceğim çünkü değişik bir yemek çeşidi göremediğimiz için biz yemeklerimizi , Hercegovacka Caddesi’nde LaScala kafede yedik. Yalnız kremalı mantar çorbası harikaydı. Klasik yurtdışı menümüz olan pizza , makarnaları da gayet başarılıydı.montenegro 568

Podgorica ‘da gezilecek görülecek pek bir şey bulamayıp rotamızı sahil şeridine doğru çeviriyoruz ve diğer şehirler Montenegro hakkındaki ön yargılarımızı değiştiriyor…