Budva , Adriyatik Denizi’nin en güzel şehirlerinden biri . Şehri gördüğümüzde Dubrovnik’e benzetiyoruz . Şehrin girişinde ki otoparklara arabayı park edip Stari Grad bölgesini gezmeye başlıyoruz.

Budva’da kale hemen deniz kenarında ve bir yüzü yat limanına bakıyor. Limanda birbirinden lüks yatlar ve balıkçı sandalları var. montenegro 337

Oldukça yüksek ve korunaklı kale duvarlarının arkasında , labirent şeklinde dar sokaklarda yürümek çok keyifliydi. Orta çağda yolculuğa çıkmış hissi veren kalenin bir bölümüne çıkıyor ve burada muhteşem Budva sahillerinin manzarasına şahit oluyoruz.

Kalenin sokaklarında dolaşırken bugünlerde burada bir festival olduğunu ve bu yüzden ikramlık kek , pasta gibi yiyecekler dağıtıldığını görüyoruz ve bizde nasipleniyoruz.montenegro 382

Yine sokak arasında minik bir meydanda bir kafenin bar masaları çok hoşumuza gidiyor. Masaların üstünde ülke bayrakları var ve bizim Türk bayrağımızın da olduğunu görünce gururlanıp resim çekiyoruz.montenegro 377

Kalenin liman tarafındaki kapısından girip ana  kapısından çıkıp sola dönünce Adriyatik’le yüz yüze geliyoruz. Sahilde henüz hava çok ısınmadığı için denize giren yoktu ama belli ki buradan denize girilebiliyor. Kıyıda güneşlenenler , kumda oynayan çocuklar , yiyenler , içenlerle buranın  tam bir keyif yeri olduğunu görüp çok beğeniyoruz.

Yüzünüzü denize verip sağa doğru kayalık yoldan ilerleyince Budva’nın daha doğrusu Montenegro’nun simgesi Dans Eden Kız Heykeli’ni buluyoruz.

Arabaya doğru ilerlerken Budva magnet ve anahtarlığı almayı ihmal etmeyerek Kotor’a doğru yol alıyoruz.

Sveti Stefan’la Budva arasında Becici  plajları mevcut ve Hotel Montenegro , Hotel Splendid gibi büyük oteller var. Bir tarafı dağ bir tarafı deniz olan sahil şeridinin manzarasına doyamıyoruz. Kesinlikle Montenegro vizesiz gidilebilen , yurt dışı deniz tatili yapmak isteyenler için ideal bir ülke.