Kotor’a 14 km mesafede bulunan, bir kasaba olan Perast ; yıllarca Venediklilerin himayesinde olduğu için Venedik barok mimari tarzında olan binalarıyla , biri yapay diğeri 12.yy dan kalma iki adasıyla , daracık taş sokaklarıyla Adriyatik’in incisi konumunda. Perast  UNESCO korumasında olduğu için UNESCO koruyorsa vardır bir bildiği diyerek gezmeye başlıyoruz.

Perast’ın deniz kenarında yer alan caddesi o kadar dar ki arabayla ilerlerken zorlanıyoruz. Araba park edecek yer çok az. Zor bir şekilde park yeri bulup kasabayı bir baştan diğer başa yürüyoruz.

montenegro 476montenegro 483montenegro 474

Perast kıyısının biraz açığında yer alan St.George ve Our Lady of Rocks adaları güzel olan Kotor körfezi manzarasına daha da bir güzellik katıyor. St George doğal bir ada iken diğeri yapay bir adaymış.Kıyıdan kalkan teknelerle adalar gezilebiliyor. Bizim ufaklık uyuduğu için biz tekne gezisini göze alamadık ama siz mutlaka gezin derim. Adaların birinde şapel diğerinde manastır varmış.

Perast’dan sonra akşam olduğu için 150 km yolu tekrar geri dönüyoruz. Aslında dönüşte alternatif bir yol daha vardı ama orası kapalı olduğu için dönüş rotamız Perast-Kotor-Budva-Petrovac-Vir Kasabası-Podgorica şeklinde oldu.