Skadar Gölü Balkanların en büyük gölü ünvanına sahip. Gölün bir kısmı Montenegro bir kısmı Arnavutluk sınırında. Göl çok büyük olduğu için gezmek üzere Virpazar Kasabası’ndan ulaşılabiliyor.

Üstü nilüfer çiçekleriyle kaplı,etrafı dağlarla çevrili yemyeşil huzur dolu bir göl. Kasabanın girişinde, otoparkta yönlendiren kişiler bekliyor. Girişte bekleyen teknelere atlayıp 1 saatlik göl turuna çıkıyoruz. Tek kelimeyle muhteşem bir saat geçiriyoruz. Çocuklarda tekne turuna bayılıyorlar.

Virpazar aynı zamanda Avrupa’nın en büyük kuş rezervine sahip olduğu için göl turu esnasında ,kaptan kuşları ürkütmemek adına motoru kapatıp yavaşça yanlarına süzülüp resim çekmemizi sağladı. Bu da çocukların çok hoşuna gitti ve oyun haline getirdiler.

Bot turu sonrası kasabayı gezdik. Kasabada vakti olanlar için bisiklet kiralama imkanı var.Gölü çevreleyen yollarda yemyeşil doğa içinde gezebilirsiniz.Tekne turu yerine kendi başına gölde gezmek isteyenler için kano kiralamak da mevcut . Ayrıca yemek yemek için korsan gemisi restoran hoşumuza gidiyor. Çocuklar açısından güzel olabilir. Bot turu esnasında kaptanın söylediğine göre bir ay önce göl buz tutmuş ve  arabayla üstünden geçmişler. Şu an zaten nilüfer yaprakları ile kaplı. 1 aya kadar yaprakların pembe beyaz çiçek açacağını öğreniyoruz. Demek ki göl her mevsim her daim ayrı güzel.

Turistik ama bir o kadar da sakin sessiz  kasabaya doyamayıp Bar Şehri’ne doğru yol alıyoruz.