Malta gezimizin 1 gününü de Gozo Adası’na ayırdık. Önce Malta Adası’nın en kuzey ucuna otobüsle gelip Marfa Point Limanı’ndan (Cirkewwa)  feribota biniyoruz. Yaklaşık yarım saat süren yolculuk sonunda Mgarr Limanı’na varıyoruz.Balıkçıların olduğu küçük limandan şehir otobüsleri ile 15 dakikada şehrin Victoria adındaki merkezine ulaşıyoruz. IMG_2173

Victoria’nın  (eski adıyla Rabat ) merkezinde yer alan Citadella şehrini geziyoruz. Adanın en kalabalık ve hareketli olan bölgesi burası. Şehir diye geçiyor ama küçücük bir yer burası. Kale duvarlarıyla çevrili ,muhteşem bir  manzaraya sahip , UNESCO koruması altında olan küçük şehre tırmanmak biraz zahmetli. Aslında bir noktadan sonra asansörde var ama biz tırmanmayı tercih ettik. İçeride Meryem Ana Katedrali, Arkeoloji Müzesi , hapishane, Doğa Tarihi Müzesi bulunuyor. Katedral ve müzeler ücretli ama kale şehri gezmek için bir ücret ödenmiyor.

En güzeli de Gozo sokaklarında kaybolmak. Rastgele gezdiğinizde daracık sokaklar ,taş binalar arasında görülmeye değer sokaklar karşımıza çıkıyor.

Aslında adanın her bir yanında gezilecek tarihi eserler var ama biz akşam feribotunu kaçırmamak adına geri dönüyoruz. Vakti olanlar ; Ta Pinu Kilisesi , Ramla Beach , yıkıldı ama yine de görmek isterim derseniz Azure Window ‘u gezebilir.