Bir orta çağ şehri olan Esslingen , Almanya’nın güneyinde, Stuttgart’ın hemen yanı başında bulunuyor. Stuttgart ile Esslingen arası 17 km ve yaklaşık 20 dakikada varılıyor. Eğer Stuttgart’a geldiyseniz, içinden nehir geçen bu güzelim şehri mutlaka görmelisiniz. Neckar Nehri ‘nin adı şehrin ismiyle birlikte anılıyor yani Esslingen am Neckar.

Şehrin girişinde tepelere kurulmuş üzüm bağları buranın iyi bir şarap üreticisi olduğunu hissettiriyor. Ağustos ayında şarap festivali olduğunu okumuştum.

Nehir, kanallar, kanal üzerindeki sıra evleri, inanılmaz güzel mimarisi ve tabi bu güzelliklere tepeden kol kanat geren kalesi görülmeye değer. Şehir yürüyerek rahatlıkla gezilebiliyor.

Biz yılbaşı üzeri gittiğimiz için Starbucks dışında yine her yer kapalıydı. Starbucks’ı açık bulduğumuz için mi yoksa tanıdık bir tat bulduğumuz için mi pek sevindik.

Burada yine 25 Aralık’ta son bulan orta çağ konseptiyle kurulan noel pazarını kaçırmış olduğumuza gerçekten üzülüyorum. Geleneksel kıyafetler, geleneksel lezzetlerle kurulan bir pazarmış. Bakalım başka sefere inşallah diyoruz.