Çocukla yurtdışı hem de kış soğunda nasıl olur demeyin, oluyor. Böyle dediğime bakmayın benim de nasıl olacak diye günler öncesinde uykularım kaçtı , kaç kere iptal mi etsem acaba diye düşündüm, sürekli gözüm hava durumunda… Bir de bir kaç gün önce hastalık durumları da olunca eyvah demedim değil hani. İyi ki de yanan, değiştirilemeyen bilet almışım yoksa havayollarını bile aradım, değiştirsem kaç TL ceza yerim diye. Neyse yılbaşına bir kaç gün kala düştük yollara.

       Artık 3,5 yaşız ve uçak yolculuğu daha kolay.  Ama tavsiyem uçağa binmeden mutlaka tuvalete götürün çok rahat oluyor. Uçakta, çocuk kulaklığımız ile film seyrediyoruz, gelen yemekten biraz kemiriyoruz , kalktı indi derken zaman geçiyor. Ama tabi benim anlattığım 2-3 saatlik uçuşlar. Henüz uzun uçuşları biz de  yaşamadık. Dönüşte uçakta uyudu ve uyandığında nerede olduğunu algılayamadığı için yarım saat kadar ağladı. Susturmak için bayağı uğraştım. Sevdiği şarkılardan söylemeye başlayınca sustu. Ama en sinirlendiğim konu ise anne zaten stres olmuş çocuğu susturmaya çalışıyor bir de sağdan soldan bakış gelmiyor mu ! Niye bakıyorsunuz ? Siz bakınca çocuk susuyor mu ? Çok rahatsız oluyorsanız kulaklık takın ! diyesim geliyor.

IMG_4139

       Gelelim kış soğunda nasıl gezdik ? Elbette yaz gibi rahat olmuyor. Kapalı yere girdin hoop paltoları, bereleri, eldivenleri çıkar. Onlar bayağı bir yer kaplıyor. Dışarı çıktın giydir. Giydir , çıkar, giydir, çıkar şeklinde geçiyor zaman. Biz ülke değiştireceğimiz ve bir çok şehir gezeceğimiz için araba kiraladık. Onun avantajları çok oldu. Otobüse , trene in bin yapsaydık kesin hasta ederdik. Araba olunca bir şey bekleme sorunu olmadı. İstediğimiz saatlerde istediğimiz yere gittik. Tabi araba kiralamanın maliyeti de konforu kadar çok oluyor. Sokakta gezerken  mutlaka  polar battaniyeye sardık ve yağmur yağsın yağmasın üstünü naylonu ile örttük. Zaten sıcaktan uyuya kaldığı çok olduğu için rahatça sokaklarda dolaştık.

      Yılbaşı ve noel marketleri gezmek için gitmiştik ve çocuklar için kurulan atlı karıncalarda çok eğlendik. Motive edici, onları seyahate dahil eden aktiviteler bulduğunuzda gezerken sorun yaşanmıyor. Sadece kar yağacak demiştik, sadece bir gece yağdı ve yerler kar tutmadı çok üzüldü bizimki . Hani kardan adam yapacaktık diye diye eve geldik.

 

IMG_4493

              Yanımızda bolca şurup, ateş ölçer , burun spreyi vs. getirmiştik, çok şükür hiç birini açmadan aynen geri döndük. Hava da kış olmasına rağmen bana acıdı ve çok soğuk olmadı , hatta zaman zaman güneş açtı. Bu sefer gelirken çorba falan da yapmadık. Krep, hamburger, omlet vs ile geçiştirdik. Artık bir kaç gün yedi yemedi olayına da takılmıyorum. Aç kalmayacak şekilde ne bulduysak yediriyoruz.

IMG_4204

                  Sonuç olarak iyi ki iptal etmemişim iyi ki güzel bir yılbaşı ve güzel bir rotayı görmüşüz ve en önemlisi bir çok anıyla geri dönmüşüz.