Açıkça söylemek gerekirse Tekirdağ, gezmek için hiç aklımda olmayan yerlerden biriydi ta ki keşfedene kadar. Edirne’de kalacak yer bulamayınca Çorlu’da yer alan Hilton Oteli‘ni tercih ettik. Hem hafta sonu olması hem de 23 Nisan 3 günlük tatil  sebebiyle otellerde boş yer yoktu ve Çorlu ‘da çok tercih edilen bir rota olmadığı için burada konakladık. Hem yer bulduk hem de çok kalabalık değildi.

Rotamız sahil boyunca  Kumbağ, Uçmakdere ve Mürefte oldu. Buna Şarköy’de eklenebilir ama sadece yazlıkların olduğunu pek görülecek bir yer olmadığı yazıldığı için gitmedik.

KUMBAĞ

Kumbağ’da gezilecek pek bir yer yok. Yolların bozukluğu nedeniyle buraya uğradığımıza pişman olduk. Zaten eskiden beri yazlıkçıların yeri olan Kumbağ hala öyle. Deniz kenarı ve sahil boyunca uzanmış bir çok yazlık ev var.

kgGL0voeQhSlaIGQFJ2c4Q

UÇMAKDERE

Nasıl anlatayım bilmiyorum burası bir doğa harikası. Bir tarafı kaya bir tarafı deniz yemyeşil yollardan geçiyoruz. Yaklaşık 20 km boyunca bol virajlı, inişli çıkışlı dehşet manzara eşliğinde yol alıyoruz. Yüksek bir tepede bir kalabalık görüyoruz. Burası piknik yapılan bir alan. Aşağısı uçurum olan  yamaçta piknik masaları var. Herkes almış piknik sepetlerini yiyip içiyor. Oksijen deposu bu tepeye bayılıyoruz. Yola biraz daha devam ettiğimizde karşımıza çay kahve satan bir minibüs ve muhteşem bir manzara çıkıyor. Uçmakdere aynı zamanda yamaç paraşüt alanı. Manzara eşliğinde çaylarımızı içiyoruz ve şahane bir köyden geçip sahile varıyoruz. Köy; Rum köyü. Köyde yürürken karşımıza 500 yıllık anıt ağaçlar çıkıyor. Eski Rum evleri, rengarenk çiçeklerle süslü balkonları, suları ve gözlemecileriyle bu köye bayılıyoruz. Köyden çıkıp kamp alanının da olduğu sahile varıyoruz. Çocuklarla taş topluyoruz , taş sektirmece oynuyoruz. Denizi, güneşi içimize çekip Mürefte’ye doğru yol alıyoruz.

MÜREFTE

Mürefte yerel üzümlerinden yapılmış şaraplarıyla ünlü. Adını bölgede bulunan Doluca Tepesi’nden alan Doluca şarapları burada üretiliyormuş. Bağ bozumunda buraların daha güzel olduğu söyleniyor. Biz sadece sahilde şöyle bir tur atıp tekirdağ köftesi yemek üzere Tekirdağ’a yol alıyoruz.

08hZazqUQUa5%FspglxjqwxoDTjtYnRS+DbcttijUmsg

 Tekirdağ köftesini Özcanlar Köfte‘de yiyoruz. Köfte,piyaz , kızarmış ekmek ve Hayrabolu tatlısıyla güzel bir ziyafet çekiyoruz. 

Hafta sonu İstanbul’dan kaçıp yakın bir yerlere gitsek, biraz doğa gezisi yapsak, biraz piknik, biraz da deniz olsa derseniz bu rotayı öneririm. Hem günübirlik gezilebilir hem de bir hafta sonu geçirilebilir. Üstelik Trakya’nın yol manzaralarına da bayılacaksınız. Gelincikler , sarı çiçekler yol boyu görsel bir şölen sunuyor.