Selanik gezisinin en heyecan verici günü Meteora’ya gitmemizdi. Nasıl bir şeyler göreceğimi biliyordum ama bu kadar etkileneceğimi bilmiyordum. Selanik’ten 230 km uzaklıkta ve arabayla yaklaşık 2,5 saatte Meteora’ya varıyoruz. Yol boyunca Olimpos Dağı’nın karlı görüntüleri bize eşlik ediyor. Kalambaka’ya yaklaştığımızda karşımızda şöyle bir manzara bizi karşılıyor.

Sonra kıvrıla kıvrıla bu muhteşem bölgeye varıyoruz. Yol boyunca nereye gideceğimizi soran ev halkına sürpriz diye cevap vermiyorum, onlarda bu güzellik karşısında hem şaşırıyor hem de büyüleniyorlar. Bu arada rehberlik hizmeti için 10 puanı da kapmış oluyorum.

Meteora havada asılı demekmiş. Manastırları kayalıkları en tepesindeki düzlük alana inşa etmişler. Kayalar 300-400 metreye varan yüksekliklerde olduğu için o devirde nasıl olurda insan gücüyle bu manastırları oralara inşa ederler inanılır gibi değil. Yapılma amacı, keşişlerin hem Tanrıya yakın olmaları , hem inzivaya çekilme istekleri hem de olası saldırılardan korunmak içinmiş.

 Manastırlara merdivenler aracılığıyla ulaşılsa da zamanında keşişler ipten yapılmış file asansörlerle birbirlerini çekmek suretiyle ulaşımı sağlıyorlarmış. Günümüzde de gösteri amaçlı zaman zaman file ile ulaşıma devam ediyorlarmış ama bize denk gelmedi.

İçinde hala keşişlerin yaşadığı ve ziyarete açık 6 tane manastır var.Holy Trinity Manastırı (Agia Triada) , Büyük Meteora ( Holy Monastery of the Metamorfossis ) Manastırı, Varlaam Manastırı, Agios Stefanos Manastırı, Rousanou Manastırı, Aziz Nicholas Manastırı. Manastırları ziyaret edecek bayanların etek giymeleri gerekli, pantolon ya da şortla giriş yasak.

1988 yılından beri bu bölge UNESCO koruması altındaymış. Her zaman ne derim UNESCO koruyorsa vardır bir bildiği.

Mutlaka dönüşte Kalambaka ve Kastraki kasabalarını ziyaret edin ve bu muhteşem kaya kütlelerinin güzelliğinin nasıl göründüğünü bir de aşağıdan bakın derim. Benim oğlumda gezi esnasında eğer orada bir filmin çekildiğini duysun ya da çekildiğini bildiğinde daha da heyecanlı geziyor. Tıpkı 6 yaşında Londra’da Harry Potter’ın çekildiği sahnelerin mekanları izini sürdüğümüz gibi. Burada da 1984 yapımı  James Bond serisinin Senin Gözlerin İçin (For Your Eyes Only) filminin final sahnesinin geçtiği yermiş. Filmin geçtiği manastır Agia Triada Manastırı. Meraklısı varsa duyurulur.