Bugüne kadar sayısız schengen vizesi ve ingiltere vizesi aldım hem de acentasız. Hazır yeni bir tane daha İngiltere vizesi de almışken yaptığım hataları , aman ben yaptım siz yapmayın diye paylaşmak istiyorum.

Bilindiği üzere İngiltere vizesi , İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyenlerin alması gereken bir vize. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamakta, ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapma koşuluyla geçiş izni verilmektedir.

İngiltere vizesi almak, schengen vizesi almakla aynı gibi. O kadar da yazıldığı gibi korkulacak bir şey değil. Ama bilgilerin doğru verilmesi çok önemli. Bir kere red cevabı aldığınızda diğer başvuruların kabul olmaması sorunu yaşanabilir. Eğer daha önce başka vizeleriniz varsa bunlarda olumlu sonucu etkiliyor.

Yapılması Gerekenler

  • Önce gov.uk sitesinden başvuru formu doldurmanız gerekiyor. İngilizce doldurulacak formdaki bilgilerin hepsinin belgelenmesi çok önemli; daha önce vize aldın mı? , nerelere gittin? kiminle gidiyorsun? nerede kalacaksın ? kaç pound harcama yapacaksın? kim ödeyecek? uçak biletin? suça karıştın mı? gibi sorular var. Başvuru formunun çıktısını almayı unutmayın.
  • Formun sonunda ödeme ve randevu almaya yönlendiriliyorsunuz.
  • Burada dikkat etmeniz gereken şu;  sadece bu hataya nasıl düşürüldüğümü bilmediğim ama bir çok insanın da bizim gibi sorun yaşadığı, formun sonunda premium services istiyor musun ? diyormuş ben her birimizin formunu tiklemişim mi yoksa randevu alırken premium saatini mi işaretledim bilmiyorum. Sonuç: Randevu saatinde gidiyorsunuz ve premium müşteri olduğunuz için her biriniz kişi başı 70 GBP ( 1 pound şu sıralar 6,16 TL ) ödeyeceksiniz sözüyle karşılaşıyorsunuz. Nedir bu premium müşteri açıklayayım,  bu kadar para vermek ister misiniz siz karar verin.

IMG_7452

Yukarıda ki konforu yaşamadığınız da 10 dak tık tık işleyen sistemleri var. Evraklarla içeri giriyorsunuz. Görevli evraklarınızı alıyor , resim çektirme , parmak izi bölümüne geçiyorsunuz, hepsi toplam 10 dak bile sürmüyor. 

Eğer para ödemezseniz bizim gibi ne premiumu kardeşim derseniz vize randevunuz ve hala daha alamadığımız vize ücreti yok oluyor. ( iade edecekler inşallah) Sil baştan form doldurup, vize ücreti ödedik , yeni premium suz randevu aldık. Ben ettim siz etmeyin diye uyarıyorum. Liste premium müşteriyle doluydu.

  • Bir dikkat etmeniz gereken de vize zamanını iyi ayarlamak. Ne olur ne olmaz çıkmaz filan diye erkenden başvurduğunuzda vizeniz hemen başlıyor. Gideceğiniz zamana 1 ay kala alsanız bence daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü 10 gün sonunda vizeyi verdiler. Vize 6 aylık (normal turistik vizeden bahsediyorum) 180 gün multi kalışlı bir vize.
  • Türkiye’de 7 ilde İngiltere Vize Başvuru Merkezleri bulunuyor: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir. Bu merkezler randevu yöntemiyle çalışıyor. Randevuları, bu merkezlerden sizin şehrinize en yakın olanından, İngiltere vize başvurusu online işlemler sayfasından alıyorsunuz.  İstanbul vize merkezi adresi: TLScontact Profilo Alışveriş Merkezi 4.kat Mecidiyeköy, aynı katta İsviçre vize merkezleri de var. 
  • Pasaport iadesi için kendiniz ya da başvuran aile üyesi kimlik fotokopileri ile gidip alabiliyor. Pasaportla birlikte verdiğiniz tüm evrakları da dosya içinde iade ediyorlar.
  • Destekleyici belgeler vermeyi unutmayınız; üstünüze varsa tapu, araba ruhsatı, banka hesap hareketleri belgesi ( içinde harcamalarınızdan fazlası olan miktarlı), öğrenci iseniz öğrenci belgesi, okul ya da İngiltere’de oturan tanıdık davetiye mektubu, çalışanların iş yeri ile ilgili belgeleri de sunmanız bekleniyor.
  • 18 yaş altı çocuklar için tek ebeveynle gidecekse muvafakatname olması gerekiyor.
  • 18 yaş altı çocuklar resim ve parmak izi odasına anne ya da baba eşliğinde alınıyor.
  • Vize ücretlerinin hepsini bilmiyorum ama turistik 6 aylık her birimiz ( çocuk farkı yok , 2 yaş bile olsanız) 138 dolar, öğrenci vizesi 144 dolar ödedik.

Kolay Gelsin Herkese…