Kitapları çok severim kitapçılarıda. Kitapçıların o kendine has kitap kokusunu da. Londra’nın kitapçılarına bayılırım.Daha önce Londra’ya geldiğimde indirim zamanına mı denk gelmiştim bilmiyorum neredeyse bir bavul kitap almıştım. Bu sefer tezim için kitap bakıyordum ki kendimi hemen hemen her gün kitapçılarda uzun saatler geçirir buldum. Bazen evdekilerle bazen tek gittim. Hepsinde fotoğraf çekemedim ama şöyle hangilerini gezmişim listelemek istedim.

The Notthing Hill Bookstore

Adındanda anlaşılacağı gibi Notting Hill semtinde bulunuyor. Burası benim için kitapçıdan ayrı en sevdiğim mekanlardan biri. Bilmem kaç kez seyrettiğim Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı filmin geçtiği kitapçı. Kapıdan içeri girerken Julia Roberts’ın girdiği sahneler canlanıyor gözümde.

İçerisi o kadar büyük değil ama yine de güzel kitaplar bulabiliyorsunuz. Bir de benim gibi film severlerin istilasına uğradığı için biraz turistik bir kitapçı diyebiliriz.

Foyles

Charing Cross Road’da bulunan Foyles mağazasını gezerken zaman burada nasıl geçiyor anlamıyorsunuz.1903 ‘te William ve Gilbert Foyle kardeşler tarafından kurulmuş ve ilk olarak 1906’da burada açılmış. Kitaplardan başka çeşitli kırtasiye, dergi, müzik cd’leri, dvd, oyuncak satılan bölümler de var.

Aşağıdaki resimlerde Waterloo tren istasyonundaki Foyles Kitapçısından.

Any Amount Of Books

Burası yine Charing Cross Road’ da Foyles’in karşı çapraz caddesinde bulunuyor. Eski ikinci el kitapların satıldığı bu kitapçının kokusunu duymanızı isterdim. İki katlı bu mağaza küçük ama yine de kendince kitapları gruplamış. Pound’un bu kadar yüksek olmasından dolayı kitaplar da çok pahalı. Burada belki daha ucuza istediğiniz kitabı bulabilirsiniz.

Waterstone

Covent Garden ve Picadilly’de ki şubelerini gezdim. Picadilly’de bulunan Avrupa’nın en büyük kitapçısı. 8 kata yayılmış her bir kat olabildiğince büyük, üst katta kafesi var ve kitap okuyacak koltuklar alanlar mevcut. Tek kelimeyle bayıldım.

The Travel Book Shop

Notting Hill’de bulunan bu kitapçıda adından da anlaşılacağı gibi seyahat temalı kitaplar var. Benim gibi gezgin arkadaşlarımın burayı seveceğini umuyorum.

Semt semt daha çok kitapçı var ama bunlar benim gezebildiklerim.