2019’un ilk günlerini yaşarken 2018 nasıl geçmiş, nerelere gitmişiz, neler yapmışız bir bakayım dedim.

Ocak ayına Almanya’da yaşadığımız muhteşem havai fişekler eşliğinde girdik. Hala çoluk çocuk unutamıyoruz o görsel şöleni. Aralık ayının son haftası ve yılbaşını da içine katan Stuttgart-Strasbourg-Colmar gezisi yapmıştık. Civardaki köyleri, kaleleri ve Esslingen’i de gezip yılbaşı ruhunu yaşamıştık. Yılbaşı gezisi için tıkla : Yılbaşı’nda Stuttgart (2018’e girerken)

Nisan ayında Selanik-Kavala-Meteora üçlüsünü gezdik. Meteora’dan çok etkilenmiştik. Şimdi düşünüyorumda ocaktan nisan ayına kadar evde nasıl kalmışım diyerek gülümsüyorum. Ama malum çocukların okuluna endeksli hayat yaşıyoruz artık. Nisan’da oğlanın ara tatiline denk getirmişiz. Gezi yazısı için tık tık Yunanistan’ın mutlaka görülmesi gereken yeri Meteora (2018)

Nisan ayı sonunda bir hafta sonunu fırsat bulup Edirne‘ye doğru yol aldık. Günübirlik Edirne’yi gezip Çorlu’da konaklamıştık. Ertesi gün de Tekirdağ sahillerinin güzelliğini keşfettik. Edirne yazısı için tık tık Mimar Sinan’ın izinde Edirne (2018)

Haziran ayında beklenen okul tatili geldiğinde bizim için de beklenen tatiller başladı. Haziran ayı sonunda Emir Sırbistan’a, İpekle ben Prag‘a gittik. Anne kız muhteşem, hala İpek’in hatırlayıp sayıkladığı bir gezi yaptık. Kızımla doya doya tadını çıkardığımız bir Prag gezisi oldu. Sonrasında Karlovy Vary ve Dresden’i de gördük. Prag yazım için tık tık Çocukla Prag’ta Gezilecek Yerler (2018)

Temmuz başında fazla uzak olmasın diye seçtiğimiz, fazla yerli turistin gelmediği ve artık rağbet görmediği Kuşadası‘nda mükemmel bir deniz tatili yaşadık. Hemen bir Kuşadası yazısı yazmalıyım! Uzun zamandır bir tatil köyü modu yaşamamıştık.

Temmuz ortası Emir bir aylığına Londra‘ya yaz okuluna gitti. Bizde temmuz sonu İpek’le babamıza takılıp yaşamayı bile düşündüğüm Zagreb’e gittik. Her gittiğim de ayrı bir zevk aldığım Zagreb, İpekle başka bir tatla geçti. Ana kız tadını çıkardık. Zagreb’ te neler yaptık tık tık Zagreb’te Parkları Keşfettik (Temmuz 2018)

Ağustos ayında hem Emir’i almaya hem de özlediğimiz Londra‘yı yaşamaya gittik. Ayrı bir tadı var Londra’nın bende. Emir’e kavuştuktan sonra beraber gezdik. Londra yazım için tık tık Yine Yeniden Londra(2018)

Eylül’de okullar açıldı koşturmaca geçti ve Kasım ayında İskoçya gezisi ile yılı bitirdik. Edinburgh ve Glasgow ile sonbaharın güzelliklerini yaşayıp az da olsa yılbaşı ruhunu yakaladık. Edinburgh yazım için tık tık Kalbimi çalan şehir Edinburgh-İskoçya (2018) Glasgow için tık tık Glasgow-İskoçya (2018)

Aralık ayı koşturmacayla geçti. Mimarlıktan mezun olurken yapmak istediğim ama anlamsız bir şekilde her defasında ertelediğim yüksek lisans isteği 42 yaşına kısmetmiş. Geç olsun güç olmasın diyerek tezin son aşamaları için çırpındım durdum. Bir de dergide makale yayınlamak yok mu? Alt üst etti beni. Aralık ayı bol bol yazmayla, araştırmayla geçti. Bunaldığım zamanlarda Netflix’in meşhur dizisi ve benim şu anda tek favorim La Casa De Papel‘i sabahlara dek seyrederek bir an olsun nefes aldım. Neyse çok şükür iki sezonu da bitirdik.

Her fırsatı seyahate çevirmek, bir kere tadına varınca hep keşfetmek arzusu ile dolup taşıyor yüreğim. Her seyahatten dönünce hatta dönmeden uçakta başlıyor bir sonraki planlarım ve içim içime sığmıyor. Her gittiğim farklı bir ülke, kültür, yaşam biçimleri, tatlar sanki büyütüyor biraz daha beni.

Yolculuk özgürlük benim için. Başka başka ülkelerde özgürce kendimizi yaşamak, tüm kalıplara rollere bürünmüş insanlardan uzaklaşmak, kimsenin umrunda olmayışımız, tüm doğallığımız harika hissettiriyor.

Eskiden oradan oraya koşturur hiç bir yeri hiç bir müzeyi kaçırmamaya çalışırdım. Şimdi biraz farklı geziyorum bir kaç seyahattir yavaş ve sakin. Sindire sindire, her saniyenin tadına vara vara, manzaraları, sürpriz sokakları, hafızama kazıya kazıya geziyorum. Yetmiyor buradan paylaşırken bir kere daha yaşıyorum.

Şimdi 2019’dan dileğim önce sağlık, sevdiklerimin yanımda olması veeee bol bol seyahat…